Hlavní navigace

Česká pojišťovna uspěla v soudním sporu o doménu „ceskapojistovna.cz“

Praha (11. listopadu 2004) – Česká pojišťovna uspěla v soudním sporu o svoji doménu „www.ceskapojistovna.cz“. Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze znamená, že současný vlastník domény Jiří Helán je povinen se zdržet jakéhokoliv nakládání s touto doménou a registrátor CZ.NIC musí provést změnu v subjektu držitele na Českou pojišťovnu.

Jedná se o významný úspěch České pojišťovny, která se k zahájení doménového sporu odhodlala jako jedna z prvních v ČR, navíc v době absence judikatury, řekl ředitel právního odboru ČP Ludvík Bohman.

Podstatou sporu byla skutečnost, že si Jiří Helán zaregistroval u CZ.NIC doménu „ceskapojistov­na.cz“. Vzhledem k zásadě registrace u CZ.NIC (druhý žalovaný) „first come, first serve“ tak znemožnil České pojišťovně pod tímto označením otevřít webové stránky a nabízet své produkty.

Pokusy ČP o mimosoudní řešení problému nebyly vzhledem k neoprávněným finančním požadavkům protistrany úspěšné. Z tohoto důvodu byla v roce 2001 podána žaloba. Česká pojišťovna spravuje 14,5 milionu pojistných smluv a s 39 % tržního podílu je největší pojišťovnou v České republice. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procenta.