Hlavní navigace

Česká pojišťovna upřesňuje odhady škod

Sdílet

Praha (21. srpna 2002) – Česká pojišťovna, největší pojišťovací ústav v České republice, dnes upřesnila odhad škod, které uhradí svým klientům. Vyřizovat bude podle opatrných odhadů přes 100 tisíc škodních událostí a objem vyplacených pojistných plnění dosáhne přibližně 8 miliard korun.
Lidé se nemusejí obávat, že nebude dostatek peněz na vyplácení škod. Česká pojišťovna je dostatečně zajištěna, to znamená, že je dále pojištěna u velkých finančně silných nadnárodních zajišťoven. ČP je dnes zajištěna mnohem lépe než v roce 1997, kdy zvládla tehdejší katastrofální záplavy bez problémů a dokonce se jí v uvedeném účetním období podařilo vytvořit zisk. „Navíc patříme mezi nejlépe kapitálově vybavené společnosti v České republice,“ konstatuje Ladislav Bartoníček, předseda představenstva a generální ředitel České pojišťovny.

Likvidátoři České pojišťovny již několik dní s maximálním nasazením mapují škody klientů přímo v terénu a vyplácejí zálohy tak, aby se ti nejpostiženější mohli co nejdříve vrátit do normálního života. Česká pojišťovna v minulých dnech také rozšířila pracovní dobu na většině svých kontaktních míst v postižených regionech. V pracovních dnech je mohou klienti postižení povodní navštívit od 8.00 do 19.00, o víkendech od 8.00 do 16.00.

Lidé, kteří jsou pojištěni u České pojišťovny, se mohou spolehnout na to, že v případě škody způsobené živelnou pohromnou obdrží odpovídající finanční náhradu. Všichni klienti ČP postižení živelními pohromami si mohou vyzvednout „Oznámení pojistné události“ na kterémkoliv pracovišti České pojišťovny případně místně určených kontaktních místech, vyplnit je a odevzdat zpět. K dispozici je rovněž na internetových stránkách http://www.cpoj.cz, kde lze nalézt i další užitečné rady a linky pomoci.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem dosahujícím téměř 40 procent. V roce 2001 předepsala ČP pojistné v objemu 31 miliard korun, což je o 16 procent více než v roce předchozím. Schopnost České pojišťovny udržet si dominantní tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňují i ratingové agentury Fitch a Standard & Poor´s, které již pravidelně posuzují finanční sílu společnosti. Agentura Fitch přiznala České pojišťovně v březnu 2001 rating finanční síly na úrovni A- a dlouhodobý rating BBB se stabilním výhledem a tento rating potvrdila i v prosinci 2001. Agentura Standard & Poor´s přidělila České pojišťovně v lednu 2001 dlouhodobý rating finanční síly a úvěrový rating na úrovni BB+ a přiřadila těmto ratingům stabilní výhled, také tyto ratingy byly potvrzeny v únoru 2002. Kromě vedoucí tržní pozice vyzdvihují obě agentury rovněž dobré provozní výsledky a vynikající likviditu. Česká pojišťovna spravuje přes 15 milionů pojistných smluv, její bilanční suma činila k 30.6.2002 108,7 m­iliardy a objem technických rezerv 86,8 miliardy korun. Vlastní kapitál společnosti převyšuje 12,2 miliardy korun, základní kapitál činí 3,4 miliardy korun. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 83,5 procenta, 12,64 procenta akcií drží sama Česká pojišťovna.

Richard Kapsa
ředitel odboru komunikace
Česká pojišťovna a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).