Hlavní navigace

Česká pojišťovna předepsala o 13 procent více na pojistném

Praha (27. února 2004) – Celkové předepsané pojistné České pojišťovny dosáhlo v roce 2003 podle předběžných neauditovaných výsledků výše 37,6 miliardy korun. Meziročně tak narostlo o 4,3 mld. Kč, tedy o 13 %. Hospodářský výsledek před zdaněním činil 4,4 mld. Kč. Čistý zisk pak dosáhl 3,1 mld. Kč.

Sdílet

Na meziročním zvýšení dynamiky růstu předepsaného pojistného se podílelo jak životní, tak i neživotní pojištění, vysvětluje předseda představenstva ČP Ladislav Bartoníček. Předepsané pojistné životního pojištění dosáhlo 14,2 mld. korun, což je o 15 procent více než v předchozím roce. Na jeho růstu se podílel značnou měrou produkt DYNAMIK, který byl na trh uveden v loňském roce a za necelých deset měsíců se stal nejprodávanějším kapitálovým životním pojištěním v ČR, když si jej pořídilo na 150 tisíc klientů. Dynamika neživotního pojištění dosáhla 12 procent při celkovém předepsaném pojistném ve výši 23,4 mld. Kč. Dlouhodobě nejlepších výsledků dosahuje oblast pojištění domácností a staveb občanů. Potvrzuje to meziroční růst 28, respektive 27 procent u zmíněných kategorií. V případě havarijního pojištění předepsané pojistné meziročně vzrostlo o více než 10 procent a u pojištění velkých rizik o 14 procent.

Pokles čistého zisku o necelou miliardu oproti roku 2002 je logickým důsledkem situace na kapitálových trzích, když v loňském roce dosáhly úrokové sazby historického minima, dodává Bartoníček. Vlastní kapitál České pojišťovny dosáhl k 31.12.2003 výše 15 miliard korun. Bilanční suma ČP se meziročně zvýšila na 121 miliard při růstu o více než 5 miliard korun. Výše technických rezerv vzrostla o dvě miliardy na celkových 90 miliard korun.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem přesahujícím 36 procent. Schopnost České pojišťovny udržet si dominantní tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňují i ratingové agentury Moody´s a Standard & Poor´s. Agentura Standard & Poor´s v listopadu 2002 zvýšila České pojišťovně dlouhodobý rating finanční síly a úvěrový rating na úroveň BBB- a přiřadila těmto ratingům stabilní výhled. Tento rating agentura potvrdila v září 2003. Moody´s v čer­venci 2003 udělila České pojišťovně ohodnocení finanční síly Baa3 se stabilním výhledem. Uvedená hodnocení patří do tzv. investičního stupně. ČP se tak řadí mezi nejvýše hodnocené tuzemské finanční instituce. Kromě vedoucí tržní pozice vyzdvihují obě agentury rovněž dobré provozní výsledky a vynikající likviditu. Česká pojišťovna spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 85 procent.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).