Hlavní navigace

Česká pojišťovna pojistila přes tři desítky cestovních kanceláří

Praha (8. ledna 2004) – Již více než 30 cestovních kanceláří využívá nového produktu České pojišťovny - pojištění záruky pro případ úpadku CK. Celkově ČP vyřídila žádosti přibližně 160 cestovních kanceláří, které měly zájem o sjednání tohoto pojištění. Většina z nich však nesplňovala základní podmínky umožňující jeho sjednání. S desítkami CK jednání dále probíhají.

Sdílet

Nejčastěji cestovní kanceláře nesplňují podmínky minimálních ročních tržeb z prodeje zájezdů ve výši 3 miliony Kč, působení na trhu v délce alespoň tří let a požadavku na výši vlastního jmění, které nesmí být záporné. Česká pojišťovna zahájila sjednávání pojištění záruky pro případ úpadku CK v závěru roku 2003, kdy byla ukončena činnost poolu pojišťoven, který toto pojištění zajišťoval. Seznam cestovních kanceláří, které si pojištění u ČP sjednaly, je k dispozici na internetových stránkách ČP www.cpoj.cz/ck .

Pojištění pro případ úpadku CK je povinně smluvním pojištěním. Cestovní kancelář musí být pro případ úpadku pojištěna na základě zákona č. 159/1999 Sb. Sjednání pojištění je nezbytným předpokladem pro udělení koncese umožňující provozování cestovní kanceláře. Podle zákona se pojištění sjednává pro případ, kdy cestovní kancelář z důvodu svého úpadku: neposkytne zákazníkovi, na kterého se vztahuje cestovní smlouva s ní uzavřená, dopravu z místa pobytu v zahraničí do České republiky, pokud je tato doprava součástí zájezdu, nevrátí pojištěnému zaplacenou zálohu nebo cenu zájezdu v případě, že se zájezd neuskutečnil, nevrátí pojištěnému rozdíl mezi zaplacenou cenou zájezdu a cenou částečně poskytnutého zájezdu v případě, že se zájezd uskutečnil pouze z části.

Česká pojišťovna spravuje celkově 14,5 milionu pojistných smluv. Jejím hlavním akcionářem je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 85 procent.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).