Hlavní navigace

Češi si zvykli v obchodech využívat platební karty

[Tisková zpráva] Češi stále méně platí v hotovosti a svoje nákupy si zvykli hradit platební kartou. Objem bezhotovostních transakcí loni oproti předchozímu roku vzrostl o celých 6 %, tržby maloobchodníků přitom klesaly (o 4,3 % meziročně). Trend příklonu ke kartám potvrzují i statistiky ČSOB.

Sdílet

Novým nákupním zvyklostem Čechů se snaží přizpůsobit i řada obchodníků zavedením platebních terminálů pro příjem karet. Tím vyřeší několik problémů najednou – vyjdou vstříc stávajícím zákazníkům, přilákají nové a současně odstraní problém manipulace s vysokým objemem hotovosti v pokladně a jejím následným vkládáním na účet na pobočkách banky. Počet platebních terminálů v obchodech tak loni vzrostl o pětinu na zhruba 67 tisíc. Češi v nich provedli bezmála 200 milionů transakcí, když průměrná platba činila 1 034 korun.

„Češi loni zaplatili kartami v obchodech zboží za téměř 180 miliard korun. Jejich vzrůstající  obliba u spotřebitelů přináší ročně obchodníkům 40 miliard korun navíc ve srovnání se stavem před pěti lety. Každý obchodník, který ještě platební terminál nezavedl, se tak o podíl z této částky dobrovolně připravuje,“ řekl Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB.

„Prostřednictvím platební karty je dnes uskutečňována zhruba každá čtvrtá transakce a výrazněji roste počet plateb provedených v obchodních místech na úkor výběru hotovosti z bankomatů. Meziroční nárůst v počtu plateb na platebních terminálech ČSOB loni činil 11 %, když průměrná platba byla téměř 900 korun,“ dodává Peter Demjanovič.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).