Hlavní navigace

Češi si na stáří spoří, na udržení životní úrovně jim to ale stačit nebude

[Tisková zpráva] Více než polovina Čechů (52 %) si již nějakou formou spoří na stáří, obvykle však do 1 000 Kč měsíčně. Celých 55 % je zároveň přesvědčeno, že by je ve stáří měl finančně zabezpečit stát. Vyplývá to z doposud nejrozsáhlejšího průzkumu na téma „Češi a spoření na stáří“, který si nechala zhotovit ČSOB.

Sdílet

Z průzkumu je znát, že očekávání Čechů vůči státu jsou zčásti mírněna reálným vývojem. 31 % respondentů si uvědomuje, že je zachování životní úrovně ve stáří na nich samotných. Tři čtvrtiny považují za vhodný způsob spoření na stáří penzijní připojištění, 40 % se kloní k životní pojištění.

„Překvapilo nás, jak moc je v lidech zakořeněno přesvědčení, že by je stát měl zaopatřit i v důchodovém věku. Naštěstí je zřejmé, že si lidé čím dál víc uvědomují dlouhodobou neudržitelnost tohoto stavu a sami již spoří. Přesto vzhledem k demografickému vývoji a stavu veřejných financí čeká politiky i finanční ústavy velká práce, aby postoj Čechů ke spoření na stáří v návaznosti na nezbytnou penzijní reformu změnili,“ uvedl Petr Hutla, člen představenstva ČSOB a vrchní ředitel distribuce.

Lidé by si měli spořit kolem 2500 Kč měsíčně

Jako sumu, se kterou by v důchodovém věku vystačili, lidé nejčastěji v průzkumu uváděli 15 000 – 20 000 korun měsíčně. Například pětatřicetiletý muž by v důchodu vyšel s částkou 17 500 Kč. Při současné průměrné penzi 10 065 Kč by tedy musel naspořit mít další příjem ve výši 7 435 Kč měsíčně. Dnes si ale takový člověk v průměru střádá pouze 806 Kč měsíčně, což mu po nástupu do důchodu ze spoření zajistí 2 727 Kč měsíčně. K dosažení cílové částky 17 500 Kč by musel pravidelně střádat 2 457 Kč (což k penzi přinese kýžených 7 435 Kč navíc).

Obecně si vyšší částky spoří lidé v předdůchodovém věku. S vyšším věkem roste i skromnost respondentů, tedy jejich představa o optimálním důchodu. Patrný je i rozdíl mezi vesnicemi a velkými městy, ve kterých mají lidé vyšší nároky. Z průzkumu také vyplynulo, že na stáří nejméně spoří mladí lidé, obyvatelé vesnic a lidé s příjmem do 15 tisíc korun. Jen 22 % ale uvádí jako důvod, proč nespoří nebo spoří málo, nedostatek financí. Bohatší lidé zase spoří na jiné věci než na stáří a také si oproti ostatním skupinám chtějí nejvíce užívat života v přítomnosti. Čtvrtina Čechů (23 %) je přesvědčena, že na stáří by si měli začít spořit již od 18 let. 34 % respondentů se domnívá, že stačí začít až ve 30 letech.

Přestože průzkum ukazuje na pozitivní vztah Čechů ke spoření, současný stav je důkazem, že spoří málo a nevyužívají dostatečně produkty, které jsou k tomuto účelu určeny. „Struktura úspor českých domácností je ještě výrazně vychýlená ve prospěch bankovních vkladů a stavebního spoření. Podílové fondy, penzijní fondy a životní pojištění hrají i přes vzestupný trend stále mnohem menší roli než ve finančně vyspělejších zemích,“ uvedl Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).