Zatímco vloni v souvislosti s krizí vyjádřilo 67 % respondentů obavy ze ztráty zaměstnání, zvýšení cen či snížení životní úrovně, letos obavy připustilo celých 85 % lidí. Opakovaný průzkum také s ročním odstupem zjišťoval, jak se mění přístup lidí k zadlužování a splácení půjček. V tomto případě je výsledek mírně optimistický. O půjčkách o trochu více přemýšlíme a máme méně problémů s jejich splácením.
U nebankovních společností si půjčují lidé s vyššími příjmy
Aktuální průzkum potvrdil, že se u společnosti Provident Financial zvyšuje poměr klientů s vyššími příjmy. „Je to výsledek výrazného zpřísnění podmínek pro poskytnutí úvěru, které naše společnost zavedla před dvěma lety, ale také reakce na zpřísnění úvěrových podmínek ze strany bank. Na bankovní úvěry v současné době nemusí dosáhnout ani rodiny s průměrnými příjmy,“ říká Tomáš Fiala, manažer komunikace Provident Financial. V současné době uvádí více než polovina dotázaných (58 %), že čistý příjem jejich rodiny převyšuje 17 tisíc korun, více než čtvrtina dotázaných (28 %) uvádí čistý příjem rodiny vyšší než 25 tisíc korun.
Problémy se splácením půjčky
Zpřísnění podmínek pro poskytnutí půjčky u bank i nebankovních společností, oživení ekonomiky a také fakt, že lidé o půjčce více přemýšlejí, mají za důsledek snížení počtu lidí, kteří mají problémy se splácením svých závazků. Více než tři pětiny lidí uvádějí, že nemají se splácením problém (61,2 %). Vloni neměla problém se splácením úvěru nebo půjčky zhruba čtvrtina respondentů (26,5 %).
Dotaz se týkal půjček všeobecně, nesměřoval k půjčkám od konkrétní banky či nebankovní společnosti. Průzkum nezjišťoval faktickou schopnost splácet, pouze příčiny, které vedou k např. opožděnému splácení. O všech zhruba 39 % lidí, kteří problémy se splácením připouštějí, nemůžeme tedy mluvit jako o neplatičích. Většina důvodů, které uvádějí, vznikla až v době splácení, sem patří zejména ztráta zaměstnání, nemoc či snížení příjmů.
„Pokud má náš klient objektivní důvody, pro které nemůže dostát svým závazkům, nabízíme bezplatně individuální úpravu splátkového kalendáře, například rozložení splátek do delšího časového období. Společnost Provident Financial neúčtuje žádné sankční poplatky,“ říká Tomáš Fiala.
Češi začínají o půjčkách víc přemýšlet
Stejně jako předešlé průzkumy prováděné v letošním roce společností Provident Financial (např. Půjčky na dovolenou, Půjčky a začátek školního roku) potvrdilo i toto dotazování, že Češi pomalu začínají o půjčkách více přemýšlet.
Zatímco v loňském roce byla pro alarmujících 70 % lidí nejdůležitějším faktorem při výběru půjčky rychlost, s jakou obdrží peníze, dnes je rychlost hlavním faktorem pro 56 % respondentů. Poměr lidí, kteří se při rozhodování o půjčce řídí výší splátek a přeplatku, se pomalu zvyšuje. Ve srovnání s loňským rokem jde o více než dvojnásobné zvýšení – letos 16 % lidí uvádí, že je pro ně důležitá výše splátek, pro téměř 18 % lidí je rozhodující výše přeplatku. I přesto je poměr lidí, pro které je rozhodujícím kritériem rychlost získání půjčky, stále alarmující.
Úsporná opatření vlády nahánějí Čechům větší strach než krize
V loňském roce průzkum zjišťoval obavy Čechů v souvislosti s panující ekonomickou krizí, letos položil stejnou otázku v době, kdy se Česká republika připravuje na úsporná opatření směřující ke snížení schodku státního rozpočtu. Ta vzbuzují obavy u 85 % respondentů, zatímco důsledků krize se vloni obávalo 67 % lidí. Nejvíce se lidé bojí ztráty zaměstnání (24,1 %) a zvýšení cen, zejména nájmů a potravin (23,9 %). 15 % lidí se obává snížení životní úrovně, které vloni nahánělo strach pouhým 6 % respondentů. Většina lidé v kolonce „jiné“ odpovídala, že se obávají „všeho“, objevily se také obavy ze zvýšení daní, poplatků v nemocnici či snížení důchodu.