Hlavní navigace

Ceny bytů i pronájmů se v letošním roce dramaticky propadly

Až o pětinu se snížily v letošním roce v některých lokalitách ceny bytů. Směr dolů nabraly i ceny za dlouhodobý pronájem. Beze změny zůstaly jen částky, které se za bydlení platí v případě krátkodobých pronájmů. Proti trendu se tak již tradičně pohybují pouze ceny rodinných domků.

Sdílet

PRAHA, 6. září 2004 – Prvních osm měsíců letošního roku bylo ve znamení významného pádu cen na tuzemském realitním trhu. Směrem dolů mířily v období leden až srpen 2004 ceny bytů, které meziročně místy spadly až o dvacet procent. Stejný směr nabraly i dlouhodobé pronájmy, které meziročně propadly až o deset procent.

Podle našich analýz a zkušeností stojí za velkým letošním poklesem hodnoty nemovitostí především propad cen panelových domů. Na snížení cen se největší měrou podílí především zvýšení nabídky nových bytů. Zřejmé je to zvlášť ve srovnání s rokem 2003, kdy se ceny bytů zvýšily během roku o téměř 15 procent, vysvětlil majitel realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer.

Velmi podobná je situace i u dlouhodobých pronájmů. Do poptávky po nich se promítla především snadná dostupnost hypotečních úvěrů, snížení ceny bytů a tím i nižší poptávka po tomto typu bydlení. Pronájmy se meziročně propadly až o deset procent. V oblastech s vyšší koncentrací bytů – zejména na sídlištích v okrajových městských částech – očekáváme, že se pokles cen nezastaví a bude nadále pokračovat. Zájemci si začali uvědomovat, že při současné výši úrokových sazeb se jim hypotéka vyplatí. Platí měsíčně stejně jako za pronájem, ale bydlí ve svém, poukázal na letošní trend Petr Wimmer.

Pokles cen dlouhodobých pronájmů v důsledku nárůstu objemu hypoték potvrzují i hypoteční banky. Úrokové sazby jsou stále na nízké úrovni a splátka hypotéky tak může být často srovnatelná s výší měsíčního nájemného. Lidé si stále více uvědomují, že je pro ně výhodnější investovat do vlastní nemovitosti, než platit nájemné za cizí byt, řekl Jan Sadil, generální ředitel Českomoravské hypoteční banky. Tento trend se samozřejmě projevuje i poklesem cen dlouhodobých pronájmů, dodal Sadil.

Stabilní tak zůstávají jen pronájmy do půl roku. U krátkodobých pronájmů – tedy na jeden až šest měsíců – jsou ceny stabilní. Výjimkou jsou známé a dobré adresy například na Praze 1 nebo Praze 5, kde došlo i k mírnému nárůstu cen. Vzhledem k tomu, že na Praze 1 se navíc nedá předpokládat výstavba nových bytů, je zřejmé, že mírný vzestup cen se dá očekávat, uzavřel Petr Wimmer, šéf realitní kanceláře Palladium Reality.

Jednoznačně vzestupný trend představují zvlášť v Praze už tradičně jen ceny rodinných domků. Jejich ceny podle realitních analytiků rostou stabilně zhruba o pět procent ročně. Podle Petra Wimmera se v příštím roce ceny RD vyhoupnou o dalších sedm procent nahoru. Tento vývoj podle odborníků ovlivňuje především vyšší poptávka způsobená právě snadnou dostupností hypotečních úvěrů a finančně zajímavé podmínky především pro mladou generaci zákazníků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).