Hlavní navigace

ČEKIA: Největšími zahraničními vlastníky v českých firmách jsou Nizozemci, Němci a Rakušané

Praha, 8.ledna 2007. Základní kapitál českých firem ke konci roku 2006 dosáhl 55,9 % HDP. Tuzemské subjekty ovládají 1 036 miliard korun základního kapitálu v českých firmách, což představuje 59 % základního kapitálu všech českých firem (celkem 1 759 miliard korun). Vlastníci se sídlem v Nizozemí drží více než 25 % (téměř 182 miliard korun) z celkové hodnoty základního kapitálu v českých firmách, který je kontrolován zahraničními subjekty. Následují Němci s 15,7 % (113 miliard korun) a Rakušané s 10,3 % (74 miliard korun). Údaje vyplývají z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (ČEKIA).

Sdílet

„Máme k dispozici velmi podrobný přehled vlastníků českých firem,“ uvedla členka představenstva agentury ČEKIA Petra Doležalová s tím, že informace o vztazích a vazbách mezi subjekty patří mezi nejvyhledávanější datové typy, které ČEKIA ve svých databázích zpracovává.

Aktuální složení vlastnické struktury tuzemských firem odráží transformační proces, který v České republice odstartoval počátkem 90. let 20. století, a který je již téměř u konce. „Převaha českého kapitálu je dána zastoupením malých a středních podniků v tuzemské podnikatelské sféře“, vysvětlila Petra Doležalová. „To dokládají i čísla týkající se právní formy vlastníků, když u 91,1 % firem ovládaných českým kapitálem je rozhodujícím vlastníkem fyzická osoba“, dodala.

Mezi zahraničními vlastníky s převahou dominuje nizozemský kapitál. „Nizozemské společnosti, jsou zakládány z důvodu daňové optimalizace a ovládají v ČR zejména velké podniky. Není tedy překvapením, že nizozemský kapitál je přítomen jen u relativně malého počtu firem, i když podíl země na celkovém kapitálu ovládaném zahraničními společnostmi představuje 25 %,“ uvedla Petra Doležalová.

Dalšími v pořadí je Německo, Rakousko a s odstupem Velká Británie, Francie a Španělsko. Mezi deseti největšími vlastníky podle základního kapitálu figurují například Spojené státy americké nebo Japonsko. „Čína, která je na ekonomicky vzestupu a tamní podnikatelé investují po celém světě, v českých firmách kontroluje kapitál pouze ve výši 1,6 miliardy korun. Ovšem celkový objem investovaných peněz původem z Číny u nás bude mnohonásobně vyšší,“ uzavřela Petra Doležalová. Do první třicítky se dostaly i země, které jsou využívány pro daňovou optimalizaci tzv. daňové ráje – Kypr, Britské panenské ostrovy nebo Kajmanské ostrovy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).