Hlavní navigace

ČBA se rozrostla o tři nové členy

[Tisková zpráva] Řady členů České bankovní asociace (ČBA) se rozrostly o tři nové peněžní ústavy – Axa Bank Europe, Fio banku a Poštovou banku. Všechny tři zahájily své aktivity v České republice v průběhu loňského roku a jejich vstup do asociace byl očekáván.

Sdílet

Axa Bank Europe vstoupila do ČR v únoru roku 2010 nabídkou spořicího účtu. Rozšířila tak portfolio služeb nabízených zde finanční skupinou Axa. Ta se na českém trhu doposud profilovala především v životním i neživotním pojištění, penzijním připojištění a kolektivním investování. Banka je pobočkou společnosti AXA Bank Europe se sídlem v Belgii. Kromě své mateřské země působí také ve Francii, Německu, Maďarsku a Švýcarsku.

Fio banka vznikla transformací z Fio burzovní společnosti, která získala loni v květnu bankovní licenci. Během následujících měsíců integrovala do svého produktového portfolia bankovní služby Fio družstevní záložny. Bankovní a investiční produkty nyní nabízí na zhruba 60 místech v České republice. Skupina Fio, do níž mj. patří i burzovní RM SYSTÉM, vznikla v 90. letech v České republice a jejími vlastníky jsou české fyzické osoby.

Poštová banka se sídlem v Bratislavě vznikla na přelomu let 1992 a 1993 jako jedna ze dvou nástupnických organizací původní Poštovní banky, a.s. V současné době patří na slovenském trhu v oblasti retailu k nejsilnějším bankám s více jak 800 tisíci klienty. Jejím strategickým partnerem je Slovenská pošta, která je zároveň 5 procentním akcionářem této instituce. Majitelem téměř 95 procent je společnost ISTROKAPITAL SE, o necelé dvě desetiny procenta se dělí MDPaT SR a UNIQA Versicherungen AG. Pobočku v České republice otevřela v březnu roku 2010, primárně se zaměřením na korporátní klientelu.

Česká bankovní asociace je dobrovolným sdružením právnických osob, podnikajících v peněžnictví a úzce navazujících oblastech. „Jelikož reprezentujeme zhruba 99 % českého bankovního sektoru, je logické a potěšitelné, že tyto subjekty se rozhodly vstoupit do našich řad. Jejich příchod jen potvrzuje, že český bankovní trh patří k nejvíce konkurenčním v celé Evropě, což potvrdila i studie Evropské komise,“ prohlásil výkonný ředitel ČBA Josef Tauber. Asociace má nyní 37 členů.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).