Hlavní navigace

Česká bankovní asociace: Oživení hospodářství může nastat ve druhém pololetí i když v roce 2012 jako celku bude ekonomika stagnovat

[Tisková zpráva] V roce 2012 bude česká ekonomika stagnovat okolo –0,1 %. Hlavním důvodem je pravděpodobný hospodářský pokles v eurozóně, byť Německo, jako největší obchodní partner České republiky, zřejmě vykáže i v roce 2012 růst.

Sdílet

Shodli se na tom analytici sedmi tuzemských bank v ekonomické prognóze České bankovní asociace (ČBA). „V naší lednové předpovědi byl poměrně nízký rozptyl prognóz  zůčastněných analytiků. Očekávaná stagnace je důsledkem vývoje v eurozóně, kde se očekává pokles na úrovni –0,4 %. Panuje nicméně celkově velká nejistota o průběhu hospodářského zpomalení v Evropě,” uvedl Luděk Niedermayer, předseda vědeckého grémia ČBA.

S prognózovanou stagnací ekonomiky je spojeno i mírné zhoršení vývoje nezaměstnanosti. Průměrná míra nezaměstnanosti by měla v roce 2012 dosáhnout 8,9 %. Inflace i přes dopad zvýšení daní zůstane pod 3 %, což v kombinaci se slabým růstem ekonomiky povede k zachování nízkých úrokových sazeb.

I ve zhoršeném ekonomickém klimatu se bankovnímu sektoru v roce 2012 pravděpodobně podaří udržet kladný růst bankovních úvěrů. Růst úvěrů pro podniky se podle odhadů ČBA bude pohybovat na úrovni 1,5 %. Úvěry pro obyvatelstvo porostou dokonce o 4 %.Ekonomické oživení by podle ČBA mohlo nastat v druhém pololetí a v roce 2013 by růst reálného HDP mohl dosáhnout 2 %. Většina prognóz očekává také trvalé výrazné zpomalení dlouhodobého trendu posilování české měny.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).