Hlavní navigace

Bezpečnostní opatření na letech ČSA

V souvislosti s pokusy o teroristický útok v Londýně zavedly České aerolinie (ČSA) dle nařízení Úřadu pro bezpečnost dopravy USA dodatečná bezpečnostní opatření. Na přímých letech z a do USA mají cestující zákaz vstupu na palubu letadla s tekutinami nebo gely jako jsou například nápoje, šampony, opalovací mléka, zubní pasta, gel na vlasy a jiné. Výjimkou jsou dětské výživy, mateřské mléko nebo džus pro cestující kojence a malé děti, léky na předpis se jménem, které se shoduje se jménem v letence, inzulín a další nezbytně nutné léky bez předpisu. Na palubu se nesmí brát ani tekutiny a gely zakoupené v tranzitní zóně. Cestujícím je dále doporučováno, aby si na palubu brali co nejméně věcí, aby se urychlil proces kontroly. Palubní zavazadla však nejsou zakázána. Povoleny jsou i notebooky, telefony a fotoaparáty.

Sdílet

Všichni cestující do USA musí také projít bezpečnostní prohlídkou obuvi – ta musí být vyzuta a podrobena rentgenové prohlídce. Výjimkou jsou handicapovaní a starší cestující, kteří se nemohou vyzout. Ti musí být podrobeni prohlídce zařízením pro stopovou detekci výbušnin. Vzhledem k těmto kontrolám se doba odbavení cestujících znatelně prodlužuje, proto cestujícím doporučujeme dostavit se k odletu nejlépe 3 hodiny před odletem.

Stejné spektrum opatření platí pro cestující z Kanady do Prahy. V opačném směru tato omezení nejsou.

Na letech ČSA z Prahy do Velké Británie nejsou žádná zvláštní bezpečnostní omezení, cestující mohou mít svá palubní zavazadla (včetně tekutin, elektroniky apod.) a neprocházejí bezpečnostní prohlídkou obuvi. Stejná situace, tedy bez omezení jsou cestující odlétající s ČSA do jakýchkoliv jiných destinací. Kontrolám cestujících je však obecně věnována zvýšená pozornost, proto i zde platí, že čím méně věcí si cestující bere na palubu, tím je odbavení rychlejší.

Na londýnském letišti Heathrow však zpřísněná bezpečnostní opatření stále trvají. Z bezpečnostních důvodů britská vláda nařizuje všem leteckým společnostem, aby cestujícím z Londýna nedovolily brát na palubu letadla jakákoliv příruční zavazadla. Cestující si nesmí vzít ani žádné přístroje na baterie, například notebooky nebo mobilní telefon. Do letadla jsou dovoleny jen skutečně nejnutnější věci – pas, peníze, léky nebo jídlo pro děti. Vše musí být v průhledném plastovém obalu. Všichni cestující se musejí podrobit osobní prohlídce a své boty musejí nechat zkontrolovat rentgenem. Ti, kteří směřují do Spojených států amerických, absolvují další přísnou prohlídku v prostoru před nastoupením do letadla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).