Hlavní navigace

Bezpečná cesta doufá, že nový silniční zákon nepovede k rozšíření korupce

Praha, 28. června 2006 – Občanské sdružení Bezpečná cesta u nového zákona o provozu na pozemních komunikacích, který vstoupí v účinnost již tuto sobotu, vítá zejména přijetí povinnosti používat dětské sedačky na všech druzích pozemních komunikací a cyklistické přilby. Zavedení povinného svícení po celý rok zvýší přehlednost dopravní situace. Bezpečná cesta si ale zároveň klade otázku, zda nově zavedený bodový systém nepovede ke zvýšení korupce v řadách policie.

Sdílet

„Nová norma prostor pro korupci ponechala, je však nutno přiznat, že ani není v silách dopravních předpisů korupci výrazně bránit,“ řekl JUDr. Adam Daněk, předseda sdružení Bezpečná cesta a vysvětlil: „Teprve praxe prověří, zda se nová pravidla silničního provozu ukáží jako účinná či nikoliv. Sama pravidla ale, bez současného úsilí policistů a strážníků o nápravu, české silnice bezpečnějšími neudělají.“

Novela zákona se dotkne většiny obyvatel, a to nejen řidičů, ale i chodců a cyklistů. „Děti patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Proto jsme rádi, že tvůrci nových pravidel silničního provozu mysleli na jejich bezpečnost a zavedli povinné užívání cyklistických přileb do 18 let a dětských sedaček na všech druzích komunikací,“ řekl JUDr. Daněk.

Podle Adama Daňka je zavedení povinného svícení po celý rok opatřením, které při minimálních nákladech a tedy i při minimálním zásahu do rodinného rozpočtu zvýší přehlednost dopravní situace.

Bezpečná cesta zároveň doufá, že Policie ČR a příslušníci obecních policií použijí své nové pravomoci na opravdové řešení nehodovosti na českých silnicích – přísnější kontrolu podnapilých řidičů na rychlostních komunikacích či kontrolu technického stavu vozidel.

Podle právníka a předsedy sdružení Bezpečná cesta Adama Daňka je toto otázka kvality aplikace nové normy, která je stejně důležitá jako kvalita normy samé. „Můžeme jen doufat, že policisté a strážníci konečně projdou důkladným školením, kde jim budou vysvětleny principy správního rozhodování tak, aby jejich rozhodnutí byla kvalitní jak po stránce faktické, tak i právní,“ dodal JUDr. Daněk.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).