Hlavní navigace

Banky, spořitelny a družstevní záložny odvedly do Fondu pojištění vkladů téměř 2 miliardy korun

[Tisková zpráva] Bankám, stavebním spořitelnám a družstevním záložnám závěrem ledna uplynula lhůta pro zaplacení pravidelných příspěvků do Fondu pojištění vkladů. V současnosti na našem trhu působí 38 pojištěných finančních institucí, které za loňský rok do společného garančního fondu odvedly 1,914 miliardy korun.

Sdílet

Objem prostředků spravovaných Fondem pojištění vkladů se v úvodu letošního roku díky přílivu pravidelných příspěvků pojištěných institucí zvýšil o 1,914 miliard korun na 14,5 miliard korun. Fond pojištění vkladů v současnosti zajišťuje klientům bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen 100 % návratnost jejich vkladů až do limitu 50 000 Eur. V případě, že má klient prostředky uloženy ve více bankách či spořitelnách, tento limit se vztahuje na každou finanční instituci zvlášť. Od roku 2011 by měl být limit zvýšen až na 100 000 Eur.

Příspěvky do Fondu pojištění vkladů za loňský rok odvedlo 16 bank, všech pět stavebních spořitelen, 15 družstevních záložen a dvě pobočky zahraničních bank, které se v tuzemsku pouze připojišťují na vyšší limity, než jaké poskytují systémy pojištění vkladů v jejich domácím prostředí.

Klienti v důsledku finanční krize začali mnohem více preferovat konzervativní formy ukládání prostředků. Banky a družstevní záložny pozorují rostoucí zájem o termínované vklady a spořící účty. Výsledkem meziročního nárůstu objemu pojištěných vkladů je také 7% navýšení celkové sumy příspěvků, kterou za rok 2009 pojištěné instituce do Fondu odvedly, říká Renáta Kadlecová, výkonný ředitelka Fondu pojištění vkladů. Největší meziroční nárůst objemu pojištěných vkladů a tedy i příspěvků odváděných do Fondu pojištění vkladů jsme zaznamenali u družstevních záložen (+ 66 %). Nicméně v absolutních hodnotách si stále udržují rozhodující slovo banky, jejichž příspěvek se meziročně zvýšil právě o zmíněných 7 % a stavební spořitelny (+ 3 %), upřesňuje Renáta Kadlecová.

Počet pojištěných institucí se v posledních letech ustálil. Oproti roku 2008 vloni narostl pouze počet pojištěných bank ze 14 na 16.

Přehled institucí zapojených do systému pojištění vkladů a další potřebné informace naleznete na stránkách Fondu pojištění vkladů www.fpv.cz.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).