Hlavní navigace

Banky odvedly do Fondu pojištění vkladů za rok 2010 celkem 2 618 milionů korun

[Tisková zpráva] Díky výraznému zvýšení přílivu prostředků v průběhu posledních dvanácti měsíců disponoval Fond pojištění vkladů na konci ledna 2011 částkou 19 miliard korun.

Sdílet

Na konci roku 2010 bylo do systému pojištění vkladů zapojeno celkem 17 bank, 5 stavebních spořitelen a 14 družstevních záložen, které do rezervního fondu odvedly za rok 2010 příspěvky v objemu 2 618 milionů korun, což je zhruba o 700 milionů více, než za stejné období roku 2009.

Na výši finančních rezerv se pozitivně promítnulo navýšení pravidelných příspěvků pojištěných institucí do rezervního fondu, ke kterému došlo od 1. července 2010 spolu se změnou frekvence odvodu příspěvků z roční na čtvrtletní a také mimořádné inkaso části pohledávky Fondu pojištění vkladů, kterou má za zkrachovalou Union bankou. V rámci výplaty druhého částečného rozvrhu získal Fond pojištění vkladů plnění ve výši 1,2 miliardy korun. Na konci roku 2010 tak Fond pojištění vkladů disponoval částkou 18,112 miliardy korun.

„Finanční rezervy Fondu pojištění vkladů ke konci ledna 2011 dosáhly více jak jedné poloviny zákonem stanovené výše finančních rezerv.“ říká Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů. „Po dosažení cílové hranice, což předpokládáme v horizontu cca 7 let, by výše příspěvků pojištěných institucí měla klesnout na pouhé udržovací minimum,“ dodává Renáta Kadlecová.

Počet pojištěných institucí se v posledních letech ustálil. Z důvodu odebrání licence Českou národní bankou ukončily v průběhu roku 2010 účast v systému pojištění vkladů pouze dvě družstevní záložny – Úvěrní družstvo PDW, Praha a Vojenská družstevní záložna.

Bankovní vklady jsou od konce roku 2010 v České republice pojištěny v plné výši až do ekvivalentu 100 000 eur pro každou finanční instituci zvlášť. V případě, že by se některá z tuzemských bank, stavebních spořitelen či družstevních záložen ocitla v platební neschopnosti, ochranu nad vklady klientů a záštitu nad jejich včasným vyplacením by převzal Fond pojištění vkladů.

Přehled institucí zapojených do systému pojištění vkladů a další potřebné informace naleznete na stránkách Fondu pojištění vkladů www.fpv.cz.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).