Hlavní navigace

Banky jsou připraveny podpořit emisi dluhopisů pro obyvatelstvo

Banky jsou připraveny poskytnout státu své znalosti, zkušenosti a distribuční schopnosti, aby tak napomohly úspěšnému vydání a umístění státních dluhopisů určených obyvatelstvu.

Sdílet

Zástupci finančního sektoru se od začátku podílejí na práci expertní skupiny, která na projektu této emise pracuje. Jsme přesvědčeni, že úspěch tohoto programu je důležitý pro všechny účastníky. Kdo jiný by měl napomoci najít nejlepší způsob distribuce a ocenění dluhopisů, než právě finanční domy. Proto chceme naši komunikaci se státem ještě posílit, prohlásil mluvčí České bankovní asociace (ČBA) Jan Matoušek.

Know how bankovního sektoru je tak státu k dispozici v nejvyšší možné míře, která ještě nenarušuje principy zachování obchodního tajemství. Zároveň jsou banky připraveny i na to, že mohou, ale také nemusí být distributory těchto cenných papírů. Česká bankovní asociace vyslala své experty do skupiny s cílem napomoci tomuto projektu, uvedl Jan Matoušek.

Občané České republiky nyní mohou nakupovat státní dluhopisy prostřednictvím obchodníků s cennými papíry. Tato cesta je však komplikována zpravidla poměrně vysokým minimálním objemem investice. Ten vychází z obvykle vysoké nominální hodnoty těchto cenných papírů.

Program dluhopisů pro obyvatelstvo může státu usnadnit přístup k širokému publiku investorů, pokud nastaví parametry tak, aby byly zajímavé pro všechny strany. Zároveň tím i nabídnout velice zajímavou možnost zhodnocení peněz ve středně či dlouhodobém horizontu.

Banky mají logicky zájem na rozvoji finančního trhu. Vítají každý krok, který vede k jeho oživení a obohacení o nové a atraktivní produkty. Je přitom na emitentovi, jak nastaví parametry své emise na rozvíjejícím se trhu a jak citlivě vyřeší otázku rovných podmínek, uzavřel Jan Matoušek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).