Hlavní navigace

Bankovnictví v regionu CEE zůstává pro investory i nadále dobrou volbou

Růst bankovního trhu v regionu zpomalil, stále je však silný. Ziskovost a kapitalizace bank se drží na vysoké úrovni i přes zvýšení rizikových a refinančních nákladů. Mezinárodní banky působící v regionu CEE profitují ze své strategie – skupina UniCredit Group je lídrem trhu. Za současných tržních podmínek očekávají ekonomové méně fúzí a akvizic, důraz bude kladen spíše na organický růst.

Sdílet

Bankovní trh v zemích střední a východní Evropy (CEE) i nadále ovládají mezinárodní hráči. Trh CEE je v současné době již plně integrovaný a nabízí jen málo prostoru pro další lokální akvizice. „Naše studie ukazuje význam zahraničních vlastníků v bankovním sektoru zemí CEE. Ve střední Evropě ovládají 75 % bankovních aktiv, v zemích jihovýchodní Evropy a Pobaltí dokonce 83 % a 19 % v tzv. širší Evropě ,” uvedl Federico Ghizzoni, člen představenstva Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) odpovědný za střední a východní Evropu. „Český bankovní trh se vyznačuje v rámci regionu CEE velmi silnou přítomností bank se zahraničním kapitálem. Podíl zahraničních subjektů na celkových aktivech bankovního sektoru převyšuje 95 %,“ doplnil Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank Czech Republic.

Aktivity v oblasti fúzí a akvizic (M&A) se proto v poslední době zaměřily na nové trhy nebo na specializované segmenty. V kontextu současné situace světové ekonomiky budou růstové strategie pro tento region klást s největší pravděpodobností důraz hlavně na organický růst a otevírání nových poboček.

Omezením pro některé regionální hráče v CEE a jejich růstové plány může být otázka likvidity, neboť bankám se v důsledku nové mezinárodní ekonomické situace zvýšily refinanční náklady. Za této situace mohou podobu trhu změnit racionalizace bankovních sítí a také fúze a akvizice na celosvětové úrovni. Takové jsou závěry studie „Bankovnictví v regionu CEE 2008”, realizované ekonomy skupiny UniCredit.

Jak poznamenal Pavel Sobíšek, české banky se velmi dobře vyrovnávají s krizí likvidity ve světě, a to díky tradiční obezřetné úvěrové politice, jakož i díky dostatečné bázi primárních zdrojů. Objem depozit v tuzemských bankách stále o desítky procent převyšuje objem poskytnutých úvěrů. V podobně příznivé situaci jako Česko se v tomto ohledu nachází v rámci regionu CEE jen Slovensko, Polsko a Turecko.

Výhled pro ekonomiku CEE: nadále živý růst

Ekonomiky zemí CEE si i nadále udržují dynamiku, a to navzdory změně rizikových nákladů na mezinárodní úrovni. Hlavním rizikovým faktorem pro tento region je závislost na přílivu zahraničního kapitálu, ale i při variantě jeho omezeného přísunu bude růst regionu v období 2007–2010 pravděpodobně stále nad úrovní 4 %. Na země CEE zároveň doléhá inflace, vyvolaná výrazným podílem potravin a pohonných hmot na spotřebním koši. Ta může negativně ovlivňovat jak sektor domácností, tak firem. Na druhé straně pokračuje díky konvergenci reálných příjmů vyrovnávání životní úrovně se zeměmi západní Evropy.

„Zajištění solidního refinancování je i nadále klíčovou prioritou pro místní bankovní sektor i ekonomiky,“ uvedla Debora Revoltellová, hlavní ekonomka skupiny UniCredit Group pro střední a východní Evropu. Pobaltské státy, Kazachstán a Ukrajina již musí důsledkům mezinárodní úvěrové krize čelit – ta se projevuje nižším přísunem kapitálu, který následně snižuje růst úvěrování a zpomaluje celou ekonomiku. Kapitalizace v bankovním sektoru CEE zůstává ale na vysoké úrovni a může tak dobře tlumit potenciální šoky. Očekávaný průměrný meziroční růst ziskovosti pro tento sektor v období 2008–2010 je na úrovni 17 %.

Role mezinárodních hráčů

Bankovní sektor ve všech zemích CEE se vyznačuje přítomností velmi dynamických hráčů, a to navzdory daleko náročnějšímu prostředí, závislosti na přílivu kapitálu a nepříznivým inflačním výhledům.

V regionu CEE v současné době působí 2609 bank s celkovými aktivy téměř 2 biliony EUR. Žebříček největších bank vede skupina UniCredit Group s celkovými aktivy ve výši 118 mld. EUR a čistým ziskem 2,1 mld. EUR. Druhé místo zaujímá skupina Raiffeisen, která má celková aktiva ve výši 72,7 mld. EUR a čistý zisk 973 milionů EUR. Třetí je Erste Bank vykazující celková aktiva ve výši 72,0 mld. EUR s čistým ziskem 1,026 mld. EUR. UniCredit Group je tedy nejsilnější bankovní skupinou v regionu a má bezkonkurenčně největší síť pokrývající 20 zemí a čítající zhruba 3900 poboček. Druhá ve velikosti sítě je Raiffeisen, která je přítomná v celkem 16 zemích, následuje bankovní sít skupiny Société Générale s 2340 pobočkami v celkem 15 zemích regionu CEE.

Celkově chystají nejdůležitější mezinárodní bankovní skupiny otevřít v regionu CEE zhruba 4100 nových poboček, většinu z nich na nových trzích jako Rusko nebo Ukrajina. Zhruba třetinu těchto nových poboček plánuje otevřít skupina UniCredit Group. „Známe tento trh a jsme schopni na něm uřídit silný růst, a to i v kontextu vyššího rizika. V nejbližších třech letech plánujeme růst ročním tempem 19,3 %. Region CEE zůstává pro naši skupinu klíčovým: do roku 2010 zde otevřeme 1300 poboček. Plně se soustředíme na organický růst naší skupiny a na silnou expanzi pobočkové sítě, zejména v Turecku, Rusku, Rumunsku a na Ukrajině,” doplnil Federico Ghizzoni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).