Hlavní navigace

Bankéři se obávají nadměrné regulace, která může omezit ekonomický růst

[Tisková zpráva] Bankovnictví v České republice bezpečně odolalo dopadům světové hospodářské recese a je nadále v dobré kondici.

Sdílet

Bankéři však se znepokojením sledují další vývoj v oblasti regulace finančního sektoru, který hrozí omezit ekonomickou prosperitu Evropy včetně České republiky. Shodli se na tom při příležitosti Shromáždění členů České bankovní asociace (ČBA).

„Snaha evropských a světových politiků zabránit opakování let 2007 a 2008 je pochopitelná. Nadměrná regulace však míří mimo příčiny krize a může vést k omezení úvěrové aktivity bank. Kromě toho postihuje i regiony, kde se bankéři drželi zásad obezřetného podnikání a kde dohled nijak neselhal. Pokud se všechny návrhy dostanou do praxe, může dojít k omezení ekonomického růstu i o několik procentních bodů ročně,“ zdůraznil prezident ČBA Jiří Kunert.

Samotná pravidla vyžadující posílení kapitálové přiměřenosti bank se zdejšího finančního sektoru nijak zvlášť nedotknou, protože české banky mají kapitálu dostatek. Mohou však omezit úvěrové aktivity některých významných finančních domů v dalších státech Evropské unie, výrazně zpomalit hospodářské oživení v Evropě a tím negativně ovlivnit český vývoz. Stejný může být dopad dodatkové daně pro banky, která odsaje peníze z jejich bilancí.

Institut mezinárodních financí letos spočítal, že chystaná opatření mohou v eurozóně přinést ztrátu až pěti milionů pracovních míst a zpomalení růstu HDP o 4,4 procentního bodu během následujících deseti let. Mimo jiné to znamená pokračování recese či stavu blízkému recesi až do r. 2014. Analýza přitom vznikla ještě před myšlenkou bankovní daně a neuvažuje například pákový poměr a některé požadavky na likviditu.

České banky podporují aktivity vlády směřující ke konsolidaci veřejných rozpočtů, avšak jsou velmi znepokojeny snahami o řešení některých problémů rozpočtu retroaktivním způsobem.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).