Hlavní navigace

ASEKOL loni vybral více než 5800 tun elektroodpadu a přistoupil ke snížení recyklačních poplatků

Kolektivní systém ASEKOL, který se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení, vyhodnotil rok 2006 jako úspěšný. Společnost zaznamenala významný nárůst sebraných vysloužilých elektrospotřebičů a navíc se podařilo výrazně zefektivnit sběr elektroodpadu. Díky těmto okolnostem tak může snížit recyklační poplatek u mnoha elektrospotřebičů.

Sdílet

ASEKOL v roce 2006 vybral 5829 tun elektroodpadu, což je téměř 0,6 kg na osobu a rok. Celkově ASEKOL od svého založení v červenci 2005 vybral 6004 tuny elektroodpadu. Jestliže loňský rok činila průměrná hmotnost zpětně odebraných vysloužilých elektrospotřebičů 44 tun měsíčně, v roce 2006 sběr průměrně stoupl na více než 486 tun měsíčně, což je více než jedenáctinásobný nárůst. „Uvést nový systém do provozu je vždy velice těžké, ať už jde o jakýkoliv obor. Výsledky za rok 2006 jasně ukazují, že jsme se při budování systému vydali správným směrem. Letos chceme na tento úspěch navázat a zvýšit sběr alespoň jednou tolik,“ říká Jan Vrba ze společnosti ASEKOL.

ASEKOL v roce 2007 očekává prolomení hranice 1 kg odebraného elektroodpadu na osobu. Na rok 2008 plánuje další navýšení sběru až na 1,2–1,5 kg na osobu. Podle směrnice Evropské Unie musí Česká republika do roku 2008 vybrat minimálně 4 kg elektroodpadu na osobu a rok. „V současnosti kolektivní systémy ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN u nás dohromady odeberou kolem 1,9 kg. Pokud zaznamenají podobný nárůst sběru jako ASEKOL, měli bychom čtyřkilogramovou kvótu překonat,“ vysvětluje Vrba.

S pozitivními výsledky ASEKOLU souvisí i postupné snižování recyklačního poplatku, který spotřebitelé připlácí k ceně nového elektrospotřebiče při jeho koupi. Výše poplatku závisí na tom, jak konkrétní elektrozařízení zatěžuje životní prostředí a jak náročná je jeho ekologická likvidace. „Při stanovování výše poplatků jsme se snažili o kompromisní řešení. Protože jsme nezisková společnost, naším cílem je dosažení opravdu kvalitní a spolehlivé recyklace a zároveň přenesení co nejmenší finanční zátěže na spotřebitele,“ říká Vrba. Významné zefektivnění sběru elektroodpadu umožnilo ASEKOLU a jeho dozorčí radě, zosobněné výrobci a dovozci elektrospotřebičů, snížit poplatky už loni v létě. „Další pokles poplatků u vybraných elektrospotřebičů už byl schválen a vstoupí v platnost 1. dubna 2007. Jen na poplatcích za DVD přehrávače tak spotřebitelé v roce 2007 ušetří 16 milionů korun,“ vysvětluje Vrba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).