Hlavní navigace

Anglická královna slavnostně otevřela Terminál 5 na letišti London Heathrow

Anglická královna Alžběta II. dnes, v pátek 14. března, oficiálně otevřela nový exkluzivní domov společnosti British Airways v hodnotě 4,3 miliard liber - Terminál 5 na letišti Heathrow.

Sdílet

Stavba, provedena letištním operátorem BAA, která byla dokončena včas a v rámci rozpočtu, bude otevřena pro přepravu až 30 miliónů pasažérů ročně za třináct dní – 27. března 2008.

Královna, která má s letištěm Heathrow dlouholeté vztahy, otevírala před více než půl stoletím v roce 1955 první terminál letiště určený pro pasažéry – Europa Building (nyní Terminál 2).

V doprovodu vévody z Edinburghu prince Philipa byla královna nejdříve přivítána stovkami zaměstnanců letiště a stavebních pracovníků. Na pozadí byly na obřích obrazovkách promítány záběry oslavující výstavbu Terminálu 5.

Královskou návštěvu uvítala v odletové hale Terminálu 5 Sir Nigel Rudd, ředitel letištního operátora BAA, který dlouho očekávaný rozvoj letiště financoval.

Dále zde byli ministryně dopravy Ruth Kellyová, generální ředitel společnosti Grupo Ferrovial, která vlastní BAA, Rafael del Pino, a také předseda představenstva British Airways Martin Broughton a generální ředitel British Airways Willie Walsh.

Generální ředitel British Airways Willie Walsh řekl: „Terminál 5 je skvělá budova a naši zákazníci si budou moci skutečně užít prostor, komfort a pohodlí, které nabízí. Terminál bude využívat exkluzivně naše společnost, a to nám umožní neustále zvyšovat úroveň služeb, které budeme moci nabídnout. Zážitek pro zákazníka na Terminálu 5 bude konkurovat všem letištím na světě, a snad jej i předčí.“

„S otevřením Terminálu 5 mají společnosti British Airways a BAA příležitost učinit z leteckého cestování, a to jak z příletů tak odletů do a z Velké Británie, zase o trochu klidnější a daleko příjemnější zážitek. Máme v plánu plně využít této příležitosti a nemůžeme se dočkat, až otevřeme dveře našim zákazníkům.“

Ředitel BAA Sir Nigel Rudd uvedl: „Terminál 5 znamená nový začátek pro letiště Heathrow, pro BAA a pro milióny našich pasažérů. Jedná se bezpochyby o triumf ambicí, splnění závazků a vzájemné spolupráce. Letišti Heathrow vdechne nový život, a to nám umožní pokračovat v transformaci zbytku letiště a také vrátí Heathrow a BAA zpět, kam patří – do čela v rámci globálního cestování.“

„Terminál 5 bude brzy výchozím bodem pro mnoho vzrušujících cest a také místem mnoho šťastných shledání při návratu cestujících zpět domů ke svým blízkým. Dnes, ještě než tyto cesty započnou, se můžeme dívat a obdivovat tuto úžasnou budovu – zdroj obrovské pýchy pro společnost BAA, ale také pro všechny jednotlivce, kteří pro její stvoření obětovali kus svého života.“

Ještě před inaugurací Terminálu 5 královna spolu s 800 pozvaných hostů včetně významných osobností z vlády, z celosvětového leteckého průmyslu, obchodních a letištních pracovníků vyslechli hudební finále zpívané 30 členným sborem vedeným oceněným skladatelem a hudebníkem Stevem Sidwellem. Sbor zazpívá speciálně objednanou sborovou skladbu, která bude oslavovat vznik nového terminálu.

Světlý a vzdušný nový terminál na letišti Heathrow, který jako jediná bude využívat společnost British Airways, je vybudován tak, aby pomohl změnit zážitek pasažérů na letišti Heathrow. Nabídne pasažérům jednoduché cestování beze stresu díky on-line odbavení a rychlého odbavení zavazadel a pomocí výhod moderního vybavení pro bezpečnostní kontroly a přepravu zavazadel.

Přibližně 60 000 lidí věnovalo výstavbě Terminálu 5, která započala v září 2002, celkem 100 miliónů hodin.

Projektový tým Terminálu 5 úspěšně vystavěl nejvyšší volně stojící budovu ve Velké Británii, přesunul po letištní ploše 900tunovou kabinu pro novou 87m vysokou kontrolní věž, prorazil 13 km tunelů pro železniční a zavazadlové tratě, přesměroval dvě řeky, a instaloval více než 30 000 metrů čtverečních skleněných fasád budovy. Celá budova Terminálu 5 stojí na místě bývalé čističky odpadních vod na západním konci stávajícího letiště mezi dvěma přistávacími dráhami a nachází se hned vedle dálnice M25.

Komplex Terminálu 5 zahrnuje 60 nových stojánek pro letadla, dvě satelitní budovy, z nichž druhá bude v rámci fáze 2 dokončena v roce 2010, železniční napojení na londýnské metro a Heathrow Express, nové vícepodlažní parkoviště a rozsáhlou úpravu okolní krajiny.

Design budovy, kterou navrhla držitelka ocenění Stirling Prize za rok 2006 – firma Rogers Stirk Harbour + Partners – splňuje veškeré požadavky cestujících od okamžiku, kdy na letiště dorazí až po jejich nástup do letadla. Poskytuje prostor, pohodlí, komfort a úžasné výhledy na letištní plochu prakticky na každém kroku cesty pasažéra.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).