Hlavní navigace

Analytici Erste Group: Rakousko a Polsko představují z akciových trhů ve střední a východní Evropě (SVE) nejlepší volbu pro očekávané zlepšení ve 2. čtvrtletí

Očekáváme, že trhy budou i nadále volatilní a investoři pravděpodobně zrealizují krátkodobý zisk po včerejším růstu. Trhy SVE si nadále udržují podstatný růstový diferenciál oproti západních trzích, klíčovou výhodou je jejich snižující se vazba na ekonomiku USA. V jihovýchodní Evropě očekáváme, že Rumunsko bude jedno z prvních těžit z případného zotavení na trzích.

Sdílet

Podle analytiků Erste Group se jejich odhady pro první čtvrtletí naplnily: výsledková sezóna za rok 2007 poskytla jasnější představu o plném rozsahu škod způsobených krizí sub-prime hypoték v USA. Tento efekt ovšem pomalu ustupuje do pozadí, i když se ukazuje, že výsledky za první čtvrtletí 2008 stále ještě nejsou bez problémů. Avšak spekulace o hrozící recesi v USA a obavy z možného přelití do světového hospodářství se nyní dostanou do popředí a pozornosti investorů.

“Dle našeho názoru akciové trhy ještě nedosáhly svého dna a nadála čekáme přetrvávající zvýšenou volatilitu spolu s realizací krátkodobých zisků po včerejším růstu. Nicméně nervozita by měla pomalu začít ustupovat. V nejlepším případě se snižování provázanosti s americkou ekonomikou stane zajíma-vým tématem středo- a východoevropských trhů”, prohlásil Henning Esskuchen, vedoucí analytik akci-ových trhů střední a východní Evropy v Erste Group. “I nadále věříme, že se vyšší růstová dynamika trhů ve střední a východní Evropě oproti západním trhům i nadále udrží, což by v případě snižování propojenosti s americkou ekonomikou mohlo být výhodou”, dodává Esskuchen.

Podle nejnovějších výsledků ekonomického sentimentu Střediska pro evropský ekonomický výzkum (ZEW) a Erste Bank vidí zlepšení současné situaci a očekávání jak pro eurozónu, tak pro trhy ve střední a východní Evropě. Zatímco většina účastníků očekává zpomalení fúzí a převzetí, celých 20 % věří ve zrychlení těchto aktivit. K nejatraktivnějším trhům patří Rumunsko a Polsko, zatímco z pohledu investorů vede Německo těsně před Rakouskem, což potvrzuje, jak těsně je Rakousko na-vázáno na růstový příběh střední a východní Evropy.

Analytici Erste Group očekávají, že akciové trhy ve střední a východní Evropě dosáhnou dna, ale nelze čekat okamžité kurzové rallye. Podle jejich názoru budou ve druhém čtvrtletí pokračovat výkyvy cen akcií na obě strany a doporučují investorům se zaměřit na likviditu a velikost. Ve druhé polovině roku by se – pokud se trhy do té doby uklidní – již mohly brát v úvahu i investice do klidnějších trhů. “Rakousko a Polsko představují nejlepší volbu pro čekání na lepší situaci. U jihovýchodních evropských trhů se stále ještě přikláníme k opatrnosti. Domníváme se, že Rumunsko bude jako první profitovat z jakéhokoliv širšího zotavení trhů, jakmile se investoři znovu odváží na menší trhy. Riziková averze investorů se bude muset ještě výrazně zlepšit, než se trhy Ruska a Turecka stanou opět zajímavými”, prohlásil Esskuchen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).