Hlavní navigace

AnaCap dokončila akvizici Banco Popolare Česká republika

[Tisková zpráva] Akvizice třetí banky fondy AnaCap během dvou let. Bývalý vysoce postavený bankéř HSBC a Barclays jmenován generálním ředitelem.

Sdílet

Fondy spravované společností AnaCap Financial Partners LLP (dále jen „AnaCap“), evropskou investiční poradenskou společností, která se specializuje na sektor finančních služeb, dokončily akvizici retailové a komerční banky Banco Popolare Česká republika („banka“), když předtím obdržely souhlas s transakcí od České národní banky.

Jedná se o třetí banku, kterou fondy AnaCap převzaly za poslední dva roky, a potvrdily tak pozici jednoho z nejvýznamnějších soukromých investorů v evropském bankovním sektoru.

Z této akvizice máme radost. Kapitál fondů AnaCap bude podporovat management při budování moderní univerzální banky s diverzifikovaným portfoliem, která bude vykazovat trvalý a silný růst díky nabídce kvalitních bankovních služeb a srozumitelných produktů za dobrou cenu pro občany i firmy, říká Peter Cartwright, výkonný partner AnaCap.

Spoluinvestory této transakce jsou vedle fondů AnaCap investiční fondy spravované Goldman Sachs Asset Management, Morgan Stanley Alternative Investment Partners, Alpha Associates, stejně jako New Jersey/Hamilton La­ne.

Banka se přejmenuje na Equa bank a.s. Najala řadu zkušených expertů, kteří doplní její stávající tým, včetně představenstva. Již také významně investovala do technologií, aby mohla nabízet nové produkty a zajistit špičkovou kvalitu služeb.

Banku povede nový ředitel

Banku bude nově řídit David Putts, velmi zkušený bankéř, který si již získal renomé v České republice, Polsku, dalších zemích střední a východní Evropy a ve Velké Británii. David Putts přichází do banky z PZU S.A., největší pojišťovny v regionu střední a východní Evropy, kde působil jako ředitel pro mezinárodní expanzi.

David Putts rovněž pracoval na vysokých pozicích v HSBC, jako například regionální ředitel osobních finančních služeb s působnostní v Praze, a Barclays, kde byl provozním ředitelem (COO) bankovní divize ve Velké Británii.

V letech 2000–2002 byl generálním ředitelem a spoluzakladatelem Inteligo Financial Services, jedné z nejúspěšnějších nově vzniknuvších finančních firem na polském trhu. Během 12 měsíců od založení dosáhla společnost Inteligo 90% podílu na trhu on-line finančních služeb pro malé podniky a přilákala 150 000 zákazníků z řad fyzických osob. Dnes má Inteligo 700 000 zákazníků a její technologická základna podporuje 3,4 milionu PKO BP zákazníků.

David Putts začínal svojí profesní dráhu u společnosti McKinsey, kde působil přes osm let jako konzultant v USA a Polsku. Specializoval se na bankovnictví a strategie obchodního růstu. Příchod Davida Puttse do banky na pozici generálního ředitele nás velmi těší. Má správnou kombinaci zkušeností ze všech klíčových oblastí bankovnictví a finančních služeb. Ve střední a východní Evropě již vybudoval tři retailové banky, jednu za svého působení u McKinsey, jednu jako podnikatel a jednu u HSBC. Místnímu trhu skvěle rozumí, neboť zde pracuje od roku 1997, říká Peter Cartwright.

Zkušenosti AnaCap na evropském bankovním trhu

Koupě Aldermore Bank (dříve Ruffler Bank) v květnu 2009 fondy AnaCap byl první případ, kdy soukromý investiční fond získal povolení od bankovního dohledu k akvizici britské banky. Po akvizici banka expandovala a navýšila počet zaměstnanců z pouhých 24 na více než 400. Objem vkladů vzrostl od prvního čtvrtletí 2010 do prvního čtvrtletí 2011 o 163 %, přičemž objem úvěrů se více než zdvojnásobil na 674 milionů liber.

V červenci 2009 fondy AnaCap převzaly maltskou privátní banku Mediterranean Bank, která obsluhuje vysoce bonitní klientelu. Po akvizici prošla Mediterranean Bank podobnou expanzí díky zavedení řady konkurenceschopných produktů zaměřených na vyšší příjmové kategorie zákazníků. Ke konci 1. čtvrtletí 2011 vykazovala Mediterranean Bank aktiva ve výši přesahující 1,3 miliardy eur.

Jedinečnost specializace AnaCap na sektor finančních služeb v Evropě v oboru soukromého kapitálového investování (private equity) dokládá fakt, že fondy AnaCap získaly souhlas vlastnit většinový podíl v retailových bankách ve třech evropských jurisdikcích, s působností ve všech 27 zemích. Vedle vlastnictví tří bank jsou fondy AnaCap většinovým investorem ve čtyřech dalších společnostech zabývajících se finančními službami.

Proč Česká republika

Česká republika má v rámci Evropské unie jedinečnou pozici z hlediska dlouhodobé expanze odvětví finančních služeb. V současné době vykazuje nízkou úroveň spotřebitelských úvěrů – zadluženost domácností jako procento HDP dosahuje v ČR pouhých 26,5 % oproti 65,1 % jako průměru dvaceti sedmi zemí EU.

AnaCap věří, že nová banka přinese spotřebitelům a malým firmám v České republice větší výběr transparentnějších úvěrových, vkladových a spořících produktů, které skutečně vyhovují jejich potřebám.

Peter Cartwright vysvětluje: Snížení objemu úvěrů vedlo některé poskytovatele finančních služeb k tomu, aby zredukovali jiné než hlavní činnosti. Tato akvizice nám dává jedinečnou možnost budovat bankovní podnik na jednom z nejatraktiv­nějších trhů v Evropě.

AnaCap Financial Partners LLP

AnaCap se sídlem v Londýně a investicemi v celé Evropě je největší evropský specializovaný soukromý kapitálový investor v oboru finančních služeb. Fondy AnaCap spravují aktiva
v hodnotě přesahující jednu miliardu eur. Investují do podniků s velkým růstovým potenciálem, kvalitními manažerskými týmy, případně potřebou restrukturalizace. AnaCap spolupracuje s managementem na zlepšování infrastrukturních a obchodních procesů a vytváření flexibilních nízkonákladových a digitálních platforem. Tato podpora každodenního provozu umožňuje managementu implementovat růstové strategie nejúčinnějším a nejefektivnějším způsobem.

Tým odborníků AnaCap také pomáhá firmám, do nichž investuje, vyhodnocovat a snižovat hlavní úvěrová a tržní rizika. Zkušenosti s řízením rizik a závazků jsou klíčovým faktorem výborných výsledků fondu AnaCap Debt Opportunities Fund, který investuje do splácených i nesplácených ú­věrů.

Úspěch investiční strategie a týmu AnaCap přilákal investice významných globálních institucionálních investorů, včetně Goldman Sachs, Allianz, Morgan Stanley Alternative Investment Partners, Honeywell, státu New Jersey a Adams Street Partners.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).