Hlavní navigace

Americké trhy i v říjnu pokračovaly v růstu

[Tisková zpráva] Tempo růstu amerických akciových trhů nebylo v říjnu tak drastické jako v předchozím měsíci. Díky aktivitám americké centrální banky v oblasti měnové politiky, která pokračuje v nakupování vládních dluhopisů, však zaznamenaly růst.

Sdílet

Kroky americké centrální banky, jež dodávají na finanční trhy potřebnou likviditu, se naplno projevila i na měnovém trhu, kde dolar vůči ostatním měnám výrazně oslaboval. Vývoj na akciových trzích indikuje, že už bychom pravděpodobně nemuseli být svědky recese typu dvojitého dna. Určité obavy o další vývoj ekonomiky však stále přetrvávají.

V říjnu posílily také všechny indexy: Dow Jones si polepšil o 3,1 %, technologický index Nasdaq Composite o 3,7 % a Standard and Poor’s 500 až o 5,9 %.

První týden

Na začátku měsíce převládaly na trzích obavy o tempo ekonomického růstu a nervozita z nadcházející výsledkové sezóny. Pozitivní sentiment však zvítězil a akcie posilovaly. „Centrální banka Japonska překvapivě přistoupila ke snížení základní úrokové sazby na rozmezí 0,0 – 0,1 %,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Naopak britská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,5 % a evropská centrální banka na úrovni 1 %.“

Na trhu převládal pozitivní vliv oslabujícího dolaru a růstu cen komodit. Komoditní index CRB se pohybuje v blízkosti dvouletých maxim. K oslabování americké měny v poslední době dochází v důsledku očekávání, že FED bude v následujících měsících v rámci procesu kvantitativního uvolňování nalévat do finančního systému další peníze. Primárním účelem tohoto konání je snížení reálných úrokových měr a podpora ekonomického růstu.

V tomto týdnu neoficiálně odstartovala také výsledková sezóna. První čtvrtletní hospodářské výsledky reportovala společnost Alcoa.

Týden druhý

Ve druhém říjnovém týdnu akcie dále posilovaly. Největší zisky si připsal technologický Nasdaq a National Association for Business Economics (NABE) snížila výhled pro ekonomický růst v USA v roce 2011 z 3,2 na 2,6 %. Míra nezaměstnanosti se nemění a zůstává nad hranicí 9 %. „Z písemného zápisu ze zasedání FEDu, FOMC Minutes, pozitivně zaznělo, že FED je i nadále připraven pumpovat peníze do systému, bude-li to ekonomická situace vyžadovat,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Prezident Obama zrušil kontroverzní moratorium na hlubokomořskou těžbu, čímž byly významně podpořeny akcie těžařských společností.“

Velmi zajímavá transakce proběhla v rámci farmaceutického sektoru. Firma King Pharmaceuticals bude převzata společností Pfizer za 3,6 mld. USD, tj. 14,25 USD/akcii, což představovalo prémii 40 % oproti zavírací ceně. Negativně byl naopak trh ovlivněn zveřejněním zprávy o vyšetřování exekučních praktik v oblasti nemovitostního trhu, na což nejvíce reagoval finanční sektor. O internetovou společnost Yahoo! má údajně zájem několik firem soukromého kapitálu jako Silver Lake Partners a Blackstone Group, přičemž by se jednalo o druhou nabídku o převzetí za 3 roky. Vynikajícími výsledky reportoval internetový gigant Google. Cena akcie vyskočila o 11 % a vyšplhala se nad hranici 600 USD poprvé od ledna tohoto roku, což je největší jednodenní nárůst od října 2008. Cena akcií firmy Apple dosáhly nových historických maxim. Investoři byli naopak zklamáni reportem společnosti General Electric, když za očekáváním zaostaly především tržby firmy. Akcie firmy Seagate Technologies vyskočily o více jak 20 % v reakci na informaci, že o společnost má zájem blíže nespecifikovaná skupina investorů. Spekuluje se o TPG Capital and KKR & Co. Nabídková cena by se mohla pohybovat kolem 16 USD za akcii, přičemž by se firma stala privátní.

Týden třetí

I když tempo růstu bylo již mírnější, i v předposledním obchodním říjnovém týdnu akcie posilovaly. Dařilo se finančnímu sektoru v návaznosti na překvapivě dobré hospodářské výsledky, reportované Citigroup. Hospodářské výsledky reportovala také společnost Apple, která sice předčila očekávání trhu, nicméně nepotěšily zejména prodeje iPhonů a ziskové marže. „Trhy byly negativně ovlivněny překvapivým zvýšení základní úrokové sazby o 25 bp. na 2,50 % ze strany čínské centrální banky, což se výrazně promítlo do vývoje na měnovém a komoditním trhu,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Také zpráva o zpomalování čínské ekonomiky a akceleraci inflace trhům nepřidala.“ Další obavy se objevují na téma, zda očekávané kvantitativní uvolňování ze strany FEDu v listopadu bude mít dostatečně pozitivní vliv na vývoj ekonomiky. US centrální banka FED ve své Béžové knize uvádí, že vidí mírný ekonomický růst.

Týden čtvrtý

Poslední říjnový týden se nesl v poklidném duchu a hlavní akciové indexy nezaznamenaly výraznější změny. Technologický index Nasdaq si připsal solidní 1% zisk a společnosti pokračovaly ve zveřejňování příjemných hospodářských výsledků. „Většina společností překonává očekávání v oblasti zisku,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Po příjmové stránce však situace nevypadá až tak růžově. Obecně však lze dosavadní průběh výsledkové sezóny hodnotit jako úspěšný, čemuž napovídá i vývoj na akciovém trhu.“ V Jižní Koreji došlo na jednání zemí G-20 k dohodě o problematice měn. Účastníci se shodli, že umělé oslabování měn globální ekonomice neprospívá.

V tomto týdnu se nedařilo ani finančnímu sektoru. Největší ztráty si připsaly regionální banky. Mezi investory přetrvává nejistota ohledně exekučních praktik.

Komoditní trhy

Komoditní trhy v říjnu pokračovaly v solidním růstu. Za celý měsíc ropa posílila o 1,83 % na 81,43 USD za barel a od počátku roku si připisuje 2,6 %. Zlato posílilo o dalších 3,67 % na 1 357,60 USD za trojskou unci a připisuje si tak od počátku roku již 23,8 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).