Hlavní navigace

Allianz udělala výjimku a jinak nelikvidní pojistnou událost brněnskému univerzitnímu profesorovi zlikvidovala. Většina netopýrů ji navíc přežila

[Tisková zpráva] Kuriózní pojistnou událost se šťastným koncem pro všechny její aktéry nedávno vyřizovala Allianz pojišťovna v Brně.

Sdílet

Do domu, jehož majitel odjel na pouhé čtyři dny na dovolenou, totiž pootevřenou ventilací vlétlo přes 200 netopýrů. Stali se nechtěnými obyvateli jedné místnosti, kterou dokázali svým trusem pořádně zdevastovat. Měli ale štěstí v neštěstí – při své pravidelné podzimní migraci se nastěhovali k profesoru Václavu Tlapákovi z lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Tím si naprostá většina z nich zachránila život. Vysokoškolskému pedagogovi a soudnímu znalci pro obor Ochrana přírody, tedy s empatií pro přírodu a její obyvatele, se totiž podařilo téměř všechny zachránit, většinu z nich vzal do rukou a pustil na svobodu.

„Netopýři hvízdaví se na podzim pravidelně přemísťují do zimovišť a můj byt si vybrali docela náhodně,“ řekl prof. Václav Tlapák. I když tento druh není chráněný, snažil se, aby jim při vypouštění do přírody neublížil. „Jde o velmi malá zvířata, která se vejdou i do mezer o velikosti 1,5 cm, třeba za obraz. Váží pouze tři až devět gramů, ale když rozepnou blány, mají rozpětí až dvacet centimetrů,“ dodává prof. Tlapák. Po této zkušenosti a také proto, že tito tvorové disponují velmi dobrou prostorovou orientací a rádi se tedy vrací, už si raději pořídil do oken sítě. Ostatně, nebyl sám, kdo se s netopýry musel v poslední době potýkat. Letos jsou totiž přemnoženi.

Zatímco pro rizika požáru, vichřic, záplav nebo loupeže vás běžně ochrání pojišťovny, s následky nedobrovolného „chovu“ netopýrů jejich pojistné podmínky nepočítají. „Dokážeme krýt například riziko vandalismu, ale to, co se stalo panu prof. Tlapákovi klasický vandalismus nebyl,“ vysvětluje Petr Jandek, vedoucí likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny. „Přesto jsme tuto pojistnou událost zcela mimořádně zlikvidovali. Zaujal nás totiž neobvykle vstřícný postoj našeho klienta vůči těmto malým letcům,“dodává Jandek.

Netopýři byli v ložnici domu, který stojí nedaleko brněnské Černé rokle, všude. Viseli na garnýži, na zácloně, spali za obrazy, za zrcadlem, viseli na každém vhodném výstupku na nábytku.

Pro netopýry, ale i pro obyvatele domu, který navštívili, tedy vše skončilo šťastně.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).