Hlavní navigace

Allianz má ve střední a východní Evropě solidní výsledky

[Tisková zpráva] Allianz ve střední a východní Evropě (CEE) za prvních devět měsíců roku 2010 zvýšila předpis pojistného o 3 procenta na 2,8 miliardy euro oproti 2,7 miliardám euro za stejné období v roce 2009.

Sdílet

Po započtení měnových vlivů se pojistné snížilo o 2 procenta. Provozní zisk za první tři čtvrtletí dosáhl 66 milionů euro, což odpovídá 70% poklesu oproti prvním devíti měsícům loňského roku. Vedle jednorázových vlivů, ke kterým došlo převážně ve třetím čtvrtletí, měla na provozní zisk vliv nově zavedená krizová daň pro finanční instituce v Maďarsku ve výši 24 milionů euro.

"Podařilo se nám stavět na růstu z prvního pololetí a pokračovat na této cestě,“ řekl Werner Zedelius, člen představenstva Allianz SE odpovědný za rostoucí trhy. „Celkově jdeme ve střední a východní Evropě dobrým směrem. Během prvních devíti měsíců měly na region CEE podstatný vliv dopady událostí spojených s extrémními povětrnostními podmínkami, kdy jsme použili 60 milionů euro na vyplacení škod našich zákazníků. Opět jsme prokázali, že jsme důvěryhodnými partnery a že stojíme při našich klientech právě když nás potřebují”, dodal Zedelius.

Neživotní pojištění

V oblasti neživotního pojištění překročilo hrubé předepsané pojistné za prvních devět měsíců roku 2010 ve střední a východní Evropě opět hranici 2 miliard euro a zůstalo tak na úrovni předchozího roku. Po započtení měnových vlivů se pojistné z neživotního pojištění snížilo

o 5 procent. Provozní zisk v regionu CEE za první tři čtvrtletí klesl o 87 procent na 21 milionů euro.

Výsledky v tomto regionu byly ovlivněny různými faktory. Provozní zisk byl nižší z důvodu záplav a dešťů v několika zemích střední a východní Evropy. Výsledek byl také ovlivněn nízkým počtem nově prodaných aut v celém regionu, zavedením krizové daně pro finanční instituce v Maďarsku a odepsáním pohledávek ze zajištění za rok 2009 z velké škodní události v Rusku.

“Během prvních tří čtvrtletí byly pro nás výzvou ve střední a východní Evropě události spojené s počasím,“ řekl Manuel Bauer, regionální výkonný ředitel Allianz pro střední a východní Evropu. „Povodně v regionu opět ukázaly, že mnoho lidí, kteří utrpěli ztráty na majetku, nebylo vůbec pojištěných. V některých zemích CEE má uzavřené pojištění majetku pouze 40 procent domácností.  Pro dobrou ochranu proti podobným událostem v budoucnosti je majetkové pojištění zásadní,” konstatoval Bauer.

Allianz ve Slovenské republice byla opět ekonomickým týdeníkem TREND zvolena Pojišťovnou roku 2010. Časopis klade důraz především na vývoj tržního podílu a finanční stabilitu každé pojišťovny. Nejlepší pojišťovnou v neživotním pojištění pro rok 2010 byla Allianz jmenována také v Polsku, a to uznávaným časopisem o finančních službách Gazeta Bankowa. Do tohoto žebříčku byly pojišťovny řazeny podle údajů týkajících se služeb zákazníkům, jak byly poskytnuty Komisí finančního dohledu a Ombudsmanem pro pojištění.

Životní a zdravotní pojištění

Solidnost a zkušenost Allianz i nadále přitahovala rostoucí počet klientů v regionu střední a východní Evropy, kteří hledali spolehlivého partnera pro spoření na penzi. Za první tří čtvrtletí roku 2010 dosáhlo pojistné rekordních výsledků a vzrostlo o 13 procent na 831 milionů euro oproti 735 milionům euro za stejné období roku 2009. Po započtení měnových vlivů se celkové pojistné zvýšilo o 7 procent.

Pokračující pozitivní vývoj během prvních tří čtvrtletí roku 2010 byl hnán stabilní poptávkou po tradičních produktech životního pojištění i úspěšnými obchodními kampaněmi na produkty s jednorázovým pojistným, jako například v Maďarsku nebo v České republice. Allianz také na podporu svého podnikání v CEE prohloubila stávající spolupráci s bankami. Vedle toho byla vytvořena nová obchodní partnerství s bankovními domy po celé CEE, například v Polsku nebo Rusku.

Provozní zisk za první tři čtvrtletí dosáhl 45 milionů euro. V porovnání s 58 miliony euro za stejné období roku 2009 to znamená 22% pokles. I přes silné provozní výsledky byl způsoben nově zavedenou krizovou daní pro finanční instituce v Maďarsku a také opravnými položkami k odložené kupní ceny na Slovensku.

“Náš segment životního a zdravotního pojištění si nadále vede dobře,“ konstatoval Manuel Bauer. „Budeme pokračovat v naší vědomé snaze o konzervativní a plynulý růst. Tato skutečnost se odráží nejenom v našich výsledcích, kde dosahujeme růstu již devět po sobě jdoucích čtvrtletí, ale i v naší nabídce zákazníkům, kde sledujeme vysokou poptávku po produktech s kapitálovými zárukami," uvedl Bauer.

Penzijní fond a správa aktiv

Allianz pokračuje ve svých úspěších v oblasti penzijních fondů a správy aktiv v regionu střední a východní Evropy. Ke konci září 2010 vzrostl spravovaný majetek třetích stran o 19,4 % na 8,0 miliardy euro, oproti 6,7 miliardám euro ke konci roku 2009. Tento vývoj se opíral o stabilní kapitálové trhy a plynulý přísun nových aktiv v reakci na důvěru v kvalitní investiční zkušenosti Allianz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).