Hlavní navigace

Akciový trh posiluje během týdne o téměř 4%, akcie ČEZu opět nad 900 Kč

Pozitivní nálada na akciovém trhu přispěla k růstu kurzu většiny titulů obchodovaných na trhu RM-SYSTÉM. Index RM vzrostl o 3,8% a definitivně tak smazal korekci z přelomu února a března.

Sdílet

Největší měrou k tomu přispěl růst ceny akcií ČEZu, které zhodnotily za týden o necelých 7% až k 930 Kč. Přesto tento kurz je stále o 9% nižší než byl závěrem minulého roku. K růstu kurzu v uplynulém týdnu přispělo vyjasnění situace kolem prodeje menšinového státního podílu. Pakliže stát odprodá 7% majetkový podíl, utrží za něj při současném kurzu 38,5 mld. Kč. Akcie se budou prodávat přes kapitálový trh a zájem o ně již projevil samotný ČEZ. Zpětný odkup vlastních akcií ještě musí schválit valná hromada ČEZu, která se bude konat 23. dubna 2007. Pro účast na valné hromadě je důležité datum 17. dubna 2007 a mezi 18 23 dubnem bude v SCP pozastaveno převádění akcií. Valná hromada bude rovněž rozhodovat o rozdělení zisku a dividendy za rok 2006.

V současné době stále platí vyjádření o výplatě 40 – 50% z konsolidovaného zisku, v přepočtu na jednu akcii 19–24 Kč.

Téměř beze změny je již několik týdnů kurz akcií Vítkovic. Po 134% zhodnocení kurzu za uplynulý rok se v současné době titul obchoduje v pásmu kolem 680 Kč. 27. dubna se koná valná hromada společnosti a rozhodným dnem pro účast na zasedání je již 20. duben 2007.

Slzu v oku museli pravděpodobně zatlačit akcionáři Philip Morris ČR, kteří akcie neprodali před pátečním obchodním dnem, kdy společnost zveřejnila výsledky hospodaření za uplynulý rok. Predikce trhu se na úrovni nekonsolidovaného čistého zisku pohybovaly kolem 2,2 mld. Kč. Konečný výsledek byl o dost horší než nejhorší odhady analytiků, když nekonsolidovaný zisk společnosti dosáhl v uplynulém roce pouze 1,65 mld. Kč. Právě nekonsolidovaný čistý zisk je stěžejní údaj pro výplatu dividendy. Společnost již delší dobu vyplácí dividendu rovnou zisku. V přepočtu na jednu akcii dosahuje čistý zisk 600 Kč a při současném kurzu indikuje dividendový výnos přibližně 6%. V porovnání s loňským rokem, kdy PM ČR vyplatil 1 112 Kč, si akcionáři bezesporu pohorší.

Tyto informace znamenaly prudký propad kurzu hned po pátečním otevření trhu až k 9 520 Kč. Páteční odpoledne titul ztrátu mírně korigoval a týden titul uzavřel na 9 861 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).