Hlavní navigace

Akcie Vítkovice připisují dalších +9% během týdne. Za poslední dva měsíce růst +50%.

Vývoj obchodování na trhu RM SYSTÉM, shrnutí obchodování s ČEZ, Telecom.

Sdílet

Koncem června zaznamenaly kapitálové trhy mírné uklidnění. Po prudkých propadech a růstech se situace pomalu stabilizuje. Trhy v týdnu očekávaly především zasedání FED, americká centrální banka na svém zasedání podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 5,25%, stalo se tak po sedmnácté v řadě. Právě inflační tlaky na americkém trhu, a s tím spojený boj centrální banky způsobil prudký pád akciových indexů v minulém období. Doprovodný komentář FED ohledně dalšího vývoje sazeb však trhy přijaly pozitivně. Domácí sazby ponechala ČNB na stávající 2% úrovní a české sazby jsou tak spolu se švýcarskými nejnižší v Evropě.

V růstovém trendu pokračovaly v uplynulém týdnu akcie Vítkovic. Velká poptávka po akciích této společnosti, která se obchoduje na Volném trhu RM SYSTÉM, vyhnala kurz až k 299 Kč. Hodnota akcií Vítkovic se blíží k maximu z listopadu roku 2005, kdy se krátkodobě obchodovaly za 319 Kč. Za růstem této strojírenské společnosti stojí její podnikatelské úspěchy v posledním období. Především zakázka pro ČEZ ve výši 7 mld. Kč na rekonstrukci elektrárny Tušimice II s opcí na další zakázku v podobné hodnotě na rekonstrukci elektrárny Prunéřov. Vítkovice se ucházejí i o další zakázku na Ukrajině v hodnotě 1,2 až 2,4 mld. USD. Tiskem proběhla spekulace, že firma již zakázku získala, mluvčí ostravské firmy Eva Kijonková účast v tendru potvrdila. Nicméně uvedla, že konečné rozhodnutí o dodavateli ještě nepadlo.

V pozitivním sentimentu rostly především akcie ČEZ, během týdne posílily až k pátečním 755 Kč, to znamená nárůst o přibližně 100 Kč během jednoho týdne. Růst byl způsoben především výše zmíněným uklidněním situace na kapitálovém trhu a s tím obnovenou zahraniční poptávkou po akciích této energetické společnosti. Negativně na akcie působila především pokračující nejistota ohledně domácí politické situace. ČEZ týden uzavřel na 749 Kč.

Důležitá zpráva pro akcionáře společnosti Českého Telecomu – spojení Českého Telecomu se svojí dceřinou společností Eurotel Praha. Nová společnost, která takto 1. července vznikne ponese obchodní značku Telefónica O2 Czech Republic. Od fůze si management Telecomu slibuje pozitivní synergie mezi oběma společnostmi s podobným zaměřením. Tato zpráva byla již dlouhodobě známa, proto neměla na akcie ČT vliv. Negativním aspektem zůstávají náklady na marketingové zavedení nové značky. Dalším vlivem v souvislosti se spojením obou společností je převod necelých 20 miliard Kč z nerozděleného zisku Eurotelu Praha do nové společnosti Telefónica O2. Jakým způsobem s těmito prostředky společnost naloží zůstává otázkou. Variantu mimořádné dividendy však finanční ředitel Telecomu Juraj Šedivý odmítl. Během týdne kurz akcie posílil až k pátečním 483 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).