Hlavní navigace

Akcie Vítkovic přinesly více než 50 % zhodnocení

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 21.7. do 25. 7. 2003

Sdílet

Klesající trend zavládl v tomto týdnu na akciovém trhu. Index PK 30, který na základě tržní kapitalizace vyjadřuje vážený průměr cen třiceti nejvýznamnějších akcií, klesl v průběhu pátečního obchodování pod osmi set bodovou hranici. Jeho závěrečná hodnota 799,1 bodů tak vyjadřuje týdenní pokles o 2,9 %.

Vzhledem k výši tržní kapitalizace mají zásluhu na poklesu indexu PK 30 převážně akcie Komerční banky, které v průběhu týdne oslabily o 6,6 %, když jejich závěrečný kurz je na úrovni 1 950 Kč. Ani ostatním z šestice českých „blue chips“ se nedařilo, „nejlépe“ skončily akcie Českých radiokomunikací, jejichž kurz klesl o 1,66 % na závěrečných 254,50 Kč za akcii.

I přes klesající tendenci trhu se však našly akcie, které v průběhu týdne posílily. Jedná se především o společnosti z oblasti strojírenství, konkrétně ISPAT Nová huť a Vítkovice. V prvním případě vzrostla cena akcií Nové huti o 7 %. Bez povšimnutí by investoři neměli nechat vývoj cen akcií Vítkovic, které posílily během týdne o velmi zajímavých 54,6%. Závěrečný kurz těchto akcií z pátečního obchodování je na úrovni 30,30 Kč.

Blížící se privatizace uhelných společností má pravděpodobně pozitivní vliv na růst akcií Severočeských dolů, po korekci jejich kurzu v posledních týdnech nyní posílily a v tomto týdnu si připsaly 2,7 %. Závěrečný kurz těchto akcií je 770,10 Kč.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).