Hlavní navigace

Akcie České spořitelny si připsaly za poslední dva týdny 8% a překonaly 800 Kč.

Akcie České spořitelny, obchodované na trhu RM SYSTÉM, od zveřejnění hospodářských výsledků za první tři čtvrtletí roku 2006, postupně posilují. Dynamický růst kurzu jsme zaznamenali zvláště v uplynulých dvou týdnech, kdy kurz posílil o 60 Kč a v pátek uzavřel na 800 Kč za akcii.

Sdílet

Tento bankovní titul je zajímavé porovnávat s Komerční bankou, kdy na úrovni čistého zisku generuje ČS za prvních devět měsíců 7,35 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii dělá 48 Kč. Zatímco KB vytvořila za stejné období čistý zisk 6,8 mld. Kč (179 Kč/akcie). V případě tržní ceny akcie dělené ziskem na akcii si vede ČS lépe než KB.

Do karet Komerční banky hraje zase lepší dividendový výnos, který byl v loňském roce u ČS 4,1% a u Komerční banky 7,4%. Kromě dividendové politiky a hospodaření společnosti bude další vývoj kurzu České spořitelny bude záviset také na strategii nového generálního ředitele, kterým se od července 2007 stane rakouský bankéř Gernot Mittendorfer. Také samozřejmě nemůžeme opomenout vývoj úrokových sazeb ČNB. Což je faktor, který působí na všechny bankovní tituly.

Nižší než obvyklý byl zájem o obchodování s akciemi ČEZ. Na titul nepůsobí dobře nejistota ohledně možného prodeje části státního podílu společnosti. V případě, že se uskuteční varianta, ve které prodávaný balík koupí přímo ČEZ, který akcie posléze delistuje, mělo by to na hospodaření společnosti mít spíše pozitivní dopad. Dle vyjádření tiskového mluvčí ČEZ, pana Kříže na konferenci České akcie, by odkup akcií byl financován částečně z dluhových zdrojů, nicméně z větší části by byl financován volným kapitálem. Negativně trh hodnotí také teplé počasí, ztráta způsobená orkánem je však zanedbatelná. Pod dojmy těchto zpráv uzavřel titul týden na 934,50 Kč.

Po třinácti růstových dnech v pátek mírně oslabily akcie Telefónicy O2. Silná zahraniční poptávka přesto vyhnala kurz akcie v porovnání s uplynulým týdnem o 3,5% vzhůru. Páteční oslabení bylo způsobeno vybíráním zisků a celkově horší náladou na kapitálovém trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).