Hlavní navigace

Agentura Standard & Poor´s potvrdila investiční rating ČP

Praha (23. září 2003) – Ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) dnes potvrdila vysoké ratingové hodnocení České pojišťovny v tzv. investičním stupni na úrovni BBB minus (BBB-) se stabilním výhledem. Rating vyjadřuje hodnocení finanční a úvěrové pozice firmy na trhu podle mezinárodních standardů. V odůvodnění ratingu S&P se uvádí, že výše ratingu, který byl před rokem navzdory negativnímu vývoji v evropském pojišťovnictví zvýšen o jeden stupeň, je podložena dlouhodobě stabilními provozními výsledky, zlepšující se kapitálovou vybaveností a silnou tržní pozicí ČP.

Sdílet

Potvrzení ratingu od agentury Standard & Poor´s dokládá schopnost České pojišťovny posilovat svůj kapitál a stabilitu i v období, kdy naše finanční skupina výrazně expanduje na trhu střední a východní Evropy, sdělil Ladislav Bartoníček, předseda představenstva ČP. Silnou prodejní síť podporovanou dceřinými společnostmi ČP přitom v ratingovém hodnocení ČP vyzdvihla i agentura S&P.

S&P ve své zprávě uvedla, že v nejbližší budoucnosti očekává další posílení distribuční kapacity ČP a posílení výkonnosti ve vybraných segmentech životního pojištění. Agentura rovněž předpokládá, že si ČP i do budoucna udrží svou tržní pozici a bude nadále dosahovat nadstandardní rentability vlastního kapitálu.

Na konci července udělila tzv. investiční ratingový stupeň Baa3 se stabilním výhledem také agentura Moody´s. Ocenila zejména vedoucí pozici ČP na trhu, její provozní výsledky, konzervativní tvorbu rezerv a způsob řízení pojistných rizik. „Další významné ratingové ohodnocení od prestižní zahraniční agentury dokazuje, že Česká pojišťovna je schopna obstát i v tvrdých mezinárodních srovnáních. V kontextu blížícího se vstupu do Evropské unie to je dobrá zpráva pro naše klienty i pro celý pojišťovací trh,“ uvedl tehdy ke zprávě Moody´s Ladislav Bartoníček.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem přesahujícím 37 procent. Předepsané pojistné za první pololetí roku 2003 dosáhlo 19,4 miliardy korun. Vlastní kapitál České pojišťovny dosáhl k 30. 6. 2003 výše 13,7 miliardy korun. Bilanční suma meziročně stoupla o více než deset miliard na 119 miliard korun a objem technických rezerv se zvýšil o 7 procent na 93,1 miliardy korun.Česká pojišťovna spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 84 procent.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).