Hlavní navigace

Agentura Standard & Poor´s zvýšila rating ČP

Praha (3. listopadu 2004) – Ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) dnes rozhodla o zvýšení ratingového hodnocení České pojišťovny z dosavadní úrovně BBB minus (BBB-) na BBB. ČP tak upevnila svou pozici v nejvyšším, tzv. investičním stupni. V odůvodnění S&P se uvádí, že za zvýšením ratingu stojí především úspěšné ukončení transformace ČP v oblasti klientského servisu, provozní výkonnost a neustále se zlepšující kapitálová vybavenost.

Sdílet

V odůvodnění ratingu S&P se dále uvádí, že zlepšená ratingová známka je podložena silnou tržní pozicí České pojišťovny vycházející z rozsáhlé prodejní sítě podpořené ostatními členy finanční skupiny ČP. Jedním z nejdůležitějších faktorů působících na výši ratingu ČP je podle S&P úspěšné dokončení procesu transformace České pojišťovny – centralizace správy a taxace pojistných smluv a likvidace pojistných událostí. „Transformace pomohla zvýšit kvalitu klientského servisu pro stávající i budoucí zákazníky,“ komentoval zprávu předseda představenstva ČP Ladislav Bartoníček.

Rating ČP vzrostl navzdory nedávnému poklesu ratingového hodnocení České republiky od stejné agentury. S&P zvýšila rovněž rating emise obligací České pojišťovny z BB+ na BBB-, tedy do investičního stupně. Tento fakt může společně se zvýšením ratingu naší společnosti dále posílit zájem investorů o tuto emisi, doplnil informace Bartoníček.

Schopnost České pojišťovny udržet si vysoký tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňuje také ratingová agentura Moody´s, která přidělila České pojišťovně známku Baa3. I toto hodnocení je v tzv. investičním stupni. Česká pojišťovna je jediným tuzemským pojišťovacím ústavem, který si každoročně nechává vypracovávat plnohodnotné ratingové ohodnocení. To znamená, že ratingová agentura má k dispozici detailní interní informace o pojišťovně. Na trhu je možné setkat se i s tzv. „pi“ ratingem, který však vychází pouze z veřejných informací. Rating vyjadřuje hodnocení finanční a úvěrové pozice firmy na trhu podle mezinárodních standardů.

Česká pojišťovna spravuje 14,5 milionu pojistných smluv a s 39 % tržního podílu je největší pojišťovnou v České republice. Za prvních devět měsíců letošního roku hospodařila se ziskem 2,9 miliardy korun. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procenta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).