Hlavní navigace

Adventní věnec ohrožuje spotřebitele?

Začíná advent a tím také poptávka po výrobcích typických pro toto období. Patří k nim i adventní věnce, které se v různé kvalitě a cenách prodávají jak v kamenných obchodech, tak v pouličních stáncích. Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) upozornili spotřebitelé na výrobky, které vzbuzují obavy.

Sdílet

Na Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) se obrátili spotřebitelé, kteří se domnívají, že v některých pražských prodejnách se objevily nekvalitní, ba bezpečnost spotřebitele ohrožující adventní věnce. Jedná se o věnce, vyrobené ze suchých dřevěných pilin. Svíce jsou připevněné lepidlem aplikovaným lepicí pistolí a nemají misky. Z věnců se svíčky velmi snadno ulamují, a pokud k tomu nedojde, pak hrozí nebezpečí, že svíce prohoří až k základu věnce – a v obou případech mohou způsobit požár.

Sdružení obrany spotřebitelů ČR s uspokojením sleduje, že rok od roku roste sebevědomí spotřebitelů, kteří nejsou lhostejní k nabídce na trhu, a neváhají upozornit na výrobky, které mohou ohrozit ostatní spotřebitele. Občanské sdružení spotřebitelů sice nemá žádné vlastní kontrolní pravomoci, ale rádi zprostředkujeme předání varovných signálů příslušným dozorovým orgánům, řekl František Lobovský, předseda Republikového výboru SOS.

Už dříve se ukázalo, že obezřetnost spotřebitelů může zabránit škodám na zdraví či majetku ostatních kupujících. I přesto, že zákon ukládá prodávajícím uvádět na trh pouze bezpečné a zdraví neohrožující výrobky, stále se objevují podnikavci, kteří si s něčím takovým hlavu nelámou. SOS předalo podnět České obchodní inspekci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).