Hlavní navigace

ABN AMRO uvedla na trh dluhopisy Slovenské republiky v objemu 1 miliardy Euro

V pátek 7. května 2004 vydala Slovenská republika dluhopisy v objemu 1 miliardy Euro. Dluhopisy mají splatnost 20. května 2014 a jsou úročeny ve výši 4,5 %. Jejich emisní cena je 99,44%, což je ekvivalent marže 18 bazických bodů nad úrokové swapy. ABN AMRO, DrKW a Morgan Stanley jsou společnými hlavními aranžéry emise.

Sdílet

Jan Spurný, ředitel divize Korporátních klientů ABN AMRO v České a Slovenské republice k emisi uvedl: Emise dluhopisů Slovenské republiky byla velmi úspěšná. Slovensko v poslední době učinilo veškeré kroky, které investoři oceňují – snížila a zjednodušila daně, zavedla penzijní reformu a má pevně pod kontrolou státní rozpočet. Výsledkem je jeden z nejvyšších růstů HDP v regionu a zvyšující se příliv zahraničních investic. Slovensko udělalo v posledních letech značný pokrok, což potvrzuje i obrovský zájem investorů o dluhopisy a jejich velmi nízká cena.

Reid Payne, ředitel divize Dluhových emisí k tomu dodal: „Zaznamenali jsme obrovskou poptávku ze strany mnoha prestižních investorů v celkové výši 2,5 miliardy Euro. Poptávka přišla prakticky z celé Evropy a Asie, nejvíce z Německa, Anglie a Irska, Skandinávie a Beneluxu. Mezi zájemci byly banky, pojišťovny, penzijní fondy, správci aktiv i centrální banky.
Transakce, která se stane referencí pro příští slovenské dluhopisy, byla vůbec první mezinárodní transakcí nového členského státu EU a přilákala investory, kteří poprvé investovali do rizika jedné z přistupujících zemí EU. Slovenské dluhopisy mají nižší marži než Polsko nebo Maďarsko, které přitom mají lepší kreditní rating. Obchodování na sekundárním trhu je také velmi dobré, navzdory současné volatilitě dluhopisových trhů. V první den obchodování se marže snížila ještě o 0,5 bazického bodu.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).