AAABYTY.CZ: Jaro přineslo další nárůst zájmu o chaty, chalupy a rodinné domky

Až o deset procent stoupla oproti loňsku cena rekreačního bydlení. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet zájemců o nákup chaty, chalupy či apartmánu zvýšil o 15 procent. Podle analýzy největší tuzemské realitní kanceláře AAABYTY.CZ se tak jednoznačně potvrzuje trend návratu k chataření a chalupaření. Stejně tak stoupá počet zájemců o bydlení v rodinných domcích. Ve srovnání s loňskem se počet zájemců zvýšil o sedm procent. To se samozřejmě promítlo i do cenových nárůstů – cena rodinných domů se v České republice zvýšila v průměru o čtyři procenta.

Sdílet

„Největší poptávka je po levných rekreačních nemovitostech. V tomto směru je nejdůležitějším kritériem cena. Typickým poptávajícím je člověk, který je buď svým zaměřením kutil, ale i kdyby ne – zájemci si primárně chtějí rekreační nemovitost vylepšit sami k obrazu svému. Naopak poptávka je minimální po chatách a chalupách na okraji města. Dále se obtížně prodávají velké usedlosti s velkými nároky na údržbu: drahé grunty s velkými pozemky za velké sumy peněz,“ uvedl ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

V současnosti – a rozhodně i v dohledné budoucnosti – patří mezi nejatraktivnější lokality Česka Krkonoše, Jizerské hory, České Švýcarsko, rakousko-české a německo-české pohraničí. Zájem je i ze strany cizinců. Sever země láká především Nizozemce, na jihu jsou lokality atraktivní pro Němce a Rakušany.

„Co se týče rekreačních nemovitostí v zahraničí, registrují realitní kanceláře poptávku především po lokalitách Vysokých a Nízkých Tater – především Štrbského Plesa, Starého Smokovce, Donovalů, Velké Rači, Jasné, Vrátné a Slovenského ráje. Zde totiž probíhá mimo jiné řada developerských projektů výstavby apartmánů,“ shrnul ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Vybrané oblasti České republiky jsou seřazeny abecedně:

BRNĚNSKO
Druhé nejlidnatější město České republiky registruje velkou poptávku po rekreačních nemovitostech především v lokalitě Brněnské a Vranovské přehrady. Největší zájem je o celoročně obyvatelné chaty s dobrou dopravní dostupností. Cenové rozmezí menších zděných chat – například 3 + 1 s pozemkem kolem 400 metrů čtverečních – se pohybuje v intervalu od pěti set tisíc do 1,5 milionu korun.

„Region Brna se projevuje i velkou poptávkou po rodinných domcích. I zde je primárně důležitá dobrá dopravní dostupnost a blízkost moravské metropole zhruba do 30 kilometrů. Největší zájem je o středně velké domky zhruba do dvou milionů korun,“ vysvětlila Petra Laštovicová, manažerka brněnské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Cena rodinného domu koncipovaného jako 5 + 1 s pozemkem kolem 700 metrů čtverečních se pohybuje průměrně mezi dvěma až pěti miliony korun. Větší cenové rozmezí je u stavebních pozemků. Zde se podle lokality dají pořídit v intervalu mezi pěti sty a dvěma tisíci korun za metr čtvereční. Typickými zájemci jsou milovníci přírody. K vyhledávaným oblastem patří Novomlýnské nádrže, Vranovská přehrada či příhraničí se svými vinařskými destinacemi. Je zde široká možnost turistiky a příležitostného rybolovu.

ČESKOBUDĚJOVICKO
Do 25 kilometrů od jihočeské metropole jsou v regionu Českobudějovicka atraktivní rodinné domky. Cena takové nemovitosti koncipované jako 5 + 1 s pozemkem kolem 700 metrů čtverečních se pohybuje od 2,9 milionu korun – v přímé závislosti na kvalitě stavby a lokalitě.

„Poptávka po rekreačních objektech je na jihu Čech velmi specifická. Zájemci jsou spíše z jiných krajů než z jihočeského regionu. Na jihu se lidé více zajímají o tradiční bydlení – o byty a rodinné domy pro své rodiny anebo o pozemky právě na výstavbu rodinných domků. Cenové rozmezí menších zděných chat – například 3 + 1 s pozemkem kolem 400 metrů čtverečních – se pohybuje v intervalu od 600 tisíc do 1,2 milionu korun. Opět hraje prim lokalita, vybavení a to, zda stojí na vlastním pozemku,“ podotkla Vladimíra Svobodová z českobudějovické pobočky AAABYTY.CZ.

Rovněž ceny stavebních pozemků jsou na jihu Čech přímo úměrné vzdálenosti od krajského města. V Českých Budějovicích se cena točí okolo 1200 Kč za metr čtvereční, vzhledem ke vzdálenosti od největšího města kraje se pak cena odráží od 600 korun za metr čtvereční. Stejně jako ve zbytku republiky je klíčová dopravní dostupnost lokality.

KARLOVARSKO
Lokalita Karlovarského kraje rozhodně nepatří k nejlevnějším. Například průměrná cena rodinného domku koncipovaného jako 5 + 1 s pozemkem kolem 700 metrů čtverečních se průměrně pohybuje kolem hranice čtyř milionů korun. Na odbyt jdou především stojící přibližně 20 kilometrů od větších měst v kraji. Většinou jsou stavěny z materiálu YTONG či POROTHERM, mají zateplenou fasádu, plastová okna, betonovou střešní krytinu, dvě koupelny a dvougaráž. Cena stavebních pozemků určených k výstavbě rodinných domů se pohybuje v průměru kolem 1110 korun za metr čtvereční.

„Poptávku po rekreačních objektech registrujeme pouze po větších, v dobrém technickém stavu s možností využití k podnikání v oblasti cestovního ruchu. Zájem je o rekreační objekty s kompletním vybavením, nejlépe včetně garáže a vodovodu nebo vlastní studny. Další podmínkou je samozřejmě dobrá dostupnost autem. Naopak nezájem je o rekreační objekty malé a zanedbané. Poptávku neregistrujeme ani po starých dřevěných chatách – zvláště pokud jsou v zahradních koloniích,“ uvedl Jan Huber, vedoucí karlovarské pobočky AAABYTY.CZ.

Poptávka je především po chatách u vodních nádrží a řek – například přehrada Skalka u Chebu, nebo na břehu řeky Ohře u města Loket nad Ohří. Cena takové chaty se pohybuje kolem 1,45 milionu korun. Nemovitosti ovšem musí být celoročně obyvatelné. V karlovarské lokalitě je zájem o rekreační objekty především v Krušných Horách a to jak ze strany českých klientů, tak i ze strany cizinců. Hlavní důvod spočívá v zájmu o provozování zimních sportů a cykloturistiky.

„V mnoha dříve rekreačních oblastech navíc dochází k pozastavení výstavby chat a jsou nahrazeny objekty, které odpovídají svým vybavením a konstrukcí spíše rodinným domkům. Jsou využívány k trvalému bydlení. Výstavba je hrazena z finančních prostředků, které mnozí získali z výhodného prodeje bytů cizincům. V některých dříve spíše rekreačních lokalitách dochází k výstavbě velkého počtu rodinných domků: Například Velký rybník či Andělská Hora nebo Kolová a Mezirolí,“ shrnul Jan Huber, manažer karlovarské pobočky AAABYTY.CZ.

KRÁLOVÉHRADECKO A PARDUBICKO
Královéhradecko a Pardubicko jsou dva kraje České republiky, které jdou proti obecnému trendu návratu k chalupaření. Ceny chat – například 3 + 1 s pozemkem kolem 400 metrů čtverečních – se zde pohybují mezi 700 tisíci a jedním milionem korun. Drtivá většina rekreačních nemovitostí v regionu navíc nemá číslo popisné, a proto jimi nelze ručit, ani stavební spořitelny takové úvěry neposkytují.

„Poptávka je nepříliš velká. Kdo chce rekreační objekt, už ho má. U nastupující generace není zájem o tento druh nemovitostí příliš patrný. V Pardubickém kraji ani není příliš atraktivních míst, která by případné zájemce o chataření nebo chalupaření přitahovala. S trochou tvrdé nadsázky se dá říct: bohatí chaty mají, chudí na ně nemají,“ upozornil na zajímavost Královéhradeckého a Pardubického kraje manažer královéhradecké pobočky Pavel Tichý.

Ceny stavebních pozemků se v Královéhradeckém kraji pohybují většinou mezi 450 a 1500 korun za metr čtvereční. V Pardubickém kraji je cena nižší. Rodinné domy koncipované jako 5 + 1 s pozemkem kolem 700 metrů čtverečních v Královéhradeckém kraji obvykle stojí 3,5 až 4,5 milionu korun. V sousedním Pardubickém kraji je cenové rozmezí o půl milionu nižší – tedy mezi třemi a čtyřmi miliony korun.

„Poptávka po rodinných domcích není na Pardubicku příliš velká. Kdo chce, postaví si sám v okolních vesničkách nebo městečkách. V Pardubicích navíc nejsou vhodné pozemky. Pokud jde o již stojící domek v centru a okolí a cena není přemrštěná, prodá se prakticky cokoli. Naopak v Hradci Králové převyšuje v určitých lokalitách poptávka nabídku – například v lokalitě Roudnička. Čím dále od města, tím zájem i ceny klesají,“ shrnul Pavel Tichý.

LIBERECKO
Velký převis poptávky nad nabídkou – a tím i strmý nárůst cen – zaznamenává v segmentu rekreačních nemovitostí Liberecký kraj. Důvody jsou jednoznačné: volných nemovitostí na dobré adrese ubývá. Cena takových chat a chalup se pohybuje mezi 1,4 a 1,8 milionu korun. Běžnou chatou v dané lokalitě přitom bývají převážně pouze dvoupokojové nemovitosti.

„Poptávka je především po dobrých adresách – například v Jizerských horách v blízkosti sjezdovek nebo po Českém ráji. Ceny stoupají a ‚ideálních‘ chat či chalup je nedostatek. Hlavně za dobrou cenu. Ceny v méně atraktivních lokalitách oscilují mezi 800 tisíci a 1,1 milionu korun,“ vysvětlil Luboš Koutník, vedoucí liberecké pobočky AAABYTY.CZ.

Až více než šestinásobné rozdíly jsou na Liberecku i v cenách stavebních pozemků pro rodinné domy. Ve městě na zajímavé adrese se mohou vyšplhat až na 2,5 tisíce korun za metr čtvereční. Přitom na vesnici se stavební pozemek dá pořídit i za čtyři stovky za metr čtvereční. V okolí měst stávají tisíc až 1,5 tisíce korun.

„Poptávka po starších rodinných domcích je v tomto regionu stabilní. Ideální je umístění v okolí Liberce – do 10 kilometrů směrem jižně, tedy u rychlostní silnice na Prahu. Nejlépe se prodávají domky 3 + 1 až 4 + 1 se zahradou zhruba tisíc metrů čtverečních a cenou do tří milionů,“ uzavřel Koutník.

Cena staršího rodinného domku s dispozicí 5 + 1 a pozemkem kolem 700 metrů čtverečních se pohybuje mezi 2,5 a 3,5 milionu korun. Nové domy však mohou být až dvojnásobně drahé. Při stejné kapacitě se cena dostane mezi čtyři a šest milionů korun.

OLOMOUCKO
Průměrná cena zasíťovaného stavebního pozemku v okolí Olomouce se pohybuje okolo 1400 až 1500 korun za metr čtvereční. Naopak pozemky bez zasíťování určené územním plánem k zástavbě se dají pořídit okolo 700 až 800 korun za metr čtvereční. Pokud ještě nejsou vyřízeny kroky ke změně územního plánu, může cena klesnout až na dvě stě korun za metr čtvereční. V oblasti Šumperska a Jesenicka jsou však ceny diametrálně nižší – řádově o polovinu až 60 procent.

„Ceny běžného rodinného domku – 5 + 1 s pozemkem kolem 700 metrů čtverečních – v okolí Olomouce se pohybují v rozmezí čtyř až pěti milionů. Šumpersko a Mohelnicko jsou ale mnohem níže. Ceny zakotvily mezi 800 tisíci až 1,6 milionu korun. V Jeseníku je situace o malinko lepší – ceny se nacházejí mezi 1,5 a dvěma miliony,“ vypočítal Igor Kohut, manažer olomoucké pobočky AAABYTY.CZ.

Poptávka po rodinných domech je v lokalitě značná. Standardem je napojení na veškeré sítě bez nutnosti velkých investic: ihned obyvatelná nemovitost s dobrým dojezdem do města. Nejlépe se prodávají domky o velikosti minimálně 3 + 1 s pozemkem okolo 800 metrů čtverečních.

„V regionu zaznamenáváme také velikou poptávku po rekreačních objektech. Největší registrujeme po chatách o velikosti 2 + 1 až 3 +1 s pozemkem, a to s požadavkem na zavedenou vodu, elektřinu a kanalizaci. Velký zájem je o nemovitosti mimo chatovou zástavbu. Cena takových chatek je ve značném rozpětí: mezi třemi sty tisíci a milionem korun. Jeseníky však mohou být i mnohem dražší,“ upřesnil Igor Kohut.

OSTRAVSKO
Dalším výjimečným regionem s minimem zájmu o rekreační nemovitosti je Moravskoslezský kraj. Ceny chat koncipovaných jako 3 + 1 s pozemkem okolo 400 metrů čtverečních se zde pohybují mezi 400 a 700 tisíci korun.

„V regionu moc velká poptávka po rekreačních objektech není především kvůli nedostatku atraktivních míst, kde mohou lidé trávit dovolenou. Výjimku tvoří snad jen okolí Slezské Harty a přehrady Šance. Poptávka není ani po pronájmech rekreačních prostor. Pokud existuje, jde o lidi z velkých měst, obyčejně z panelových domů, kteří si nehodlají chalupy kupovat, jen chtějí najít místo, kam by mohli rok či dva jezdit na víkend,“ uvedl Martin Ďuriš, manažer ostravské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Ceny stavebních pozemků se na Ostravsku podle regionu pohybují v intervalu 250 až 800 korun za metr čtvereční. Běžný domek 5 + 1 s pozemkem kolem 700 metrů čtverečních se obvykle prodává za 1,8 milionu až čtyři miliony korun.

„Poptávka po rodinných domcích je stále velká. Největší zájem je o tyto nemovitosti v blízkém okolí Ostravy, Opavy a Frýdku-Místku. Nejčastěji mají kupující představu o zachovalém rodinném domku do 2,2 milionu korun. Standardem v regionu je domek koncipovaný jako 4 + 1 až 5 + 1 s obytnou plochou zhruba sto metrů čtverečních,“ poznamenal Martin Ďuriš.

PLZEŇSKO
Chataření fandí i Plzeňský kraj. Ceny malých zděných rekreačních nemovitostí se zde pohybují okolo 800 tisíc korun. V bezprostřední blízkosti západočeské metropole se podle stavu a zasíťování pozemků může cena vyšplhat i na milion korun. Zájemce též láká možnost přestavby na trvalé bydlení.

„Poptávka je určitě vysoká i po rodinných domcích. Lidé se naučili porovnávat pořizovací cenu domku versus bytu. A v Plzni platí, že ceny bytů v novostavbách se pomalu srovnaly právě s cenami domků. Pokud to rodině finance dovolí, volí raději vlastní stavbu, ale pozemky blízko Plzně řídnou. Standardem jsou na Plzeňsku domky s dispozicí 4 + 1 a pozemkem do 800 metrů čtverečních,“ popsal manažer plzeňské pobočky AAABYTY.CZ Jiří Šik.

Cena běžného rodinného domku, například 5+1 s garáží a pozemkem 700 metrů čtverečních, se pohybuje kolem tří milionů korun. Určujícím faktorem je stáří nemovitosti a stupeň nutné rekonstrukce. Ceny stavebních pozemků se pro tyto účely pohybují mezi tisícem až osmnácti sty korun za metr čtvereční.

PRAHA A OKOLÍ
Také v českém hlavním městě je vysoká poptávka po chatách a chalupách. Největší zájem je především o Středočeský kraj. Vyhledávány jsou menší chaty za milion až 1,5 milionu korun. Velký zájem je především o chaty s možností celoročního užívání. Základní podmínkou je minimální omezení z pohledu inženýrských sítí.

„V Praze registrujeme velkou poptávku i po rodinných domcích. Aktuálně však nepřevyšuje nabídku. Standardem u novější zástavby z posledních deseti let je rodinný domek koncipovaný jako 4 + 1 až 5 + 1 o rozloze mezi 120 a 150 metry čtverečními a s pozemkem zhruba 700 metrů čtverečních,“ upřesnil ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Největší zájem je o lokality přímo v metropoli, případně v jejím blízkém okolí – do 25 kilometrů. V okrajových částech Prahy se podobná nemovitost dá pořídit za 4,5 až 5,5 milionu korun. V lokalitách blíže centru se však cena pohybuje mezi 8,5 a 9,5 milionu korun. Ceny stavebních pozemků se v Praze a okolí vyšplhaly na 4,5 až 5,5 tisíce korun.

„Co se týče starší výstavby rodinných domků, například té prvorepublikové, je za standard požadován dobrý technický stav nemovitosti s možností adaptací a rekonstrukcí. Velký zájem je o domky s historií či určitým charismatem,“ uzavřel Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

STŘEDNÍ ČECHY
Chataření je na vzestupu i ve Středočeském kraji. Ceny rekreačních zděných chatek se zde pohybují mezi 500 tisíci až 1,4 milionu korun. Hodnota se odvíjí nejen od vzdálenosti od Prahy, ale závisí též na bezprostředním okolí daného místa.

„Velký zájem je tradičně o lokality u řek a rybníků – žádány jsou například Slapy, Orlík, Posázaví. Důležitým kritériem ovšem v tomto regionu zůstává, aby nemovitost byla mimo zátopové oblasti. V poslední době tvoří polovinu poptávky klienti z nižší střední vrstvy, kteří nejsou schopni dosáhnout na vysoké ceny bytů a rodinných domků v Praze. Snaží se najít chatu či chalupu k trvalému užívání. Druhou polovinu představují mladé rodiny s dětmi, jež chtějí trávit víkendy mimo sídliště a hustě osídlené části metropole,“ popsala situaci Iva Drožová, manažerka kladenské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Cena stavebních pozemků ve Středočeském kraji se pohybuje mezi tisícem a patnácti sty korun za metr čtvereční. Nejčastěji klienti shánějí rodinný domek 3 + 1, minimálně s pozemkem 300 až 500 metrů čtverečních. Důležitým lákadlem je to, že nemovitost nepotřebuje další investice.

ÚSTÍ NAD LABEM
Ústecko tradičně patří mezi nejlevnější regiony České republiky. Odpovídá tomu i průměrná cena stavebních pozemků, která se pohybuje kolem pěti set korun za metr čtvereční. Ceny běžného rodinného domku, například 5+1 s garáží a pozemkem 700 metrů čtverečních, se v průměru pohybují kolem dvou milionů korun.

„Velká poptávka je i po menších zděných chatách, například 3 + 1, kde cena kolísá kolem 800 tisíc korun. Největší zájem je o celoročně obyvatelné chaty, které se dají využít k trvalému bydlení. V takovém případě cena bývá kolem milionu korun,“ popsala trendy vládnoucí na Ústecku šéfka tamní pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ Kateřina Bilská.

Za standard se u rodinných domků v labskoústeckém regionu považuje zahrada o minimální rozloze 500 metrů čtverečních. Zájemci též sledují možnosti přístupových cest a inženýrských sítí: konkrétně elektřiny, vody a kanalizace.

ZLÍNSKO
Enormní poptávka po rekreačních objektech panuje ve Zlínském kraji. Největší zájem je o samostatně –
mimo kolonii – stojící nemovitosti s komfortem sociálního zařízení, vodou a elektřinou. Průměrná cena zděné chaty koncipované jako 3 + 1 s pozemkem okolo 400 metrů čtverečních se zde pohybuje na hranici 700 tisíc korun.

„Velké výkyvy registrujeme v cenách stavebních pozemků. Průměrná cena se pohybuje kolem 600 až 700 korun za metr čtvereční. V blízkém okolí Zlína jde přitom o interval tisíc až dva tisíce korun za metr, zato na Uherskohradišťsku jsou to částky pouze 200 až 400 korun,“ popsala výsledky cenové analýzy Ludmila Lorencová, manažerka zlínské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ..

Běžný rodinný domek včetně garáže a pozemku stojí v průměru 2,5 milionu korun. Zlíňané však jednoznačně preferují menší jednogenerační rodinné domky. Garáž a menší pozemek jsou nezbytností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).