Hlavní navigace

AAA AUTO: Počet pokusů o úvěrové podvody roste

Praha 9. září 2008 – Skupina AAA Auto registruje v České republice od května letošního roku výrazný nárůst pokusů o podvody při nákupu automobilů na úvěr nebo s využitím leasingu. Tento trend, kdy se podvodníci snaží využít takzvaných „bílých koní“, se týká především autocenter v severních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Sdílet

Zatímco v minulosti se pracovníci společnosti s podobnými pokusy setkávali jen ojediněle, v uvedených dvou regionech se nyní jedná již o desítky případů měsíčně. „Odhadujeme, že v posledním období došlo k nárůstu pokusů o úvěrové podvody o 30 až 50 procent,“ dodal Rudolf Krčmář, regionální manažer prodeje skupiny AAA AUTO.

Podstatou podvodů je využití „bílých koní“ – nastrčených osob (lidí v tíživé životní situaci, bezdomovců, narkomanů a podobně), kteří se na leasing nebo úvěr pokoušejí koupit v některém z 16 prodejních autocenter AAA AUTO v ČR vybraný vůz. Pokud se jim podaří úvěr získat a automobil zakoupit, odevzdají ho obratem organizátorům podvodu a za to získají odměnu v řádu stovek korun, maximálně několika tisíc korun. Další splátky na vůz už samozřejmě nezaplatí. Podvodníci potom automobil s falšovanými doklady prodají, ilegálně vyvezou do zahraničí nebo rozprodají na náhradní díly.

AAA AUTO už přijala interní opatření, která mají těmto podvodům zabránit. Zaměstnanci společnosti se v případě jakýchkoliv nesrovnalostí zaměřují na velmi detailní prověřování žadatelů o finanční produkty. Ve spolupráci s Policií České republiky se už podařilo v Olomouci a Praze dopadnout dva podezřelé z páchání těchto trestných činů. Firma také varuje konkurenční prodejce automobilů a finanční instituce před možností, že se kvůli zpřísněným procedurám v AAA AUTO podvodníci zaměří i na další společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).