Hlavní navigace

Tipy a triky - úvěry

  • Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se úvěrové fáze stavebního spoření.

Sdílet

Kolik musím naspořit, abych dostal(a) úvěr?
Konkrétní výše naspořených prostředků potřebných pro získání úvěru ze stavebního spoření se vyjadřuje v procentech z cílové částky. Dnes už u všech stavebních spořitelen stačí naspořit jen 40 % z cílové částky, abyste mohli dostat zbylých 60 % v podobě úvěru. Například u cílové částky 150.000 Kč takto stačí naspořit jen 60.000 Kč, abyste získali úvěr 90.000 Kč.

Jak dlouho musím spořit, abych dostal(a) úvěr?
Pro přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření je potřeba spořit nejméně dva roky.

Co mohu udělat proto, abych dostal(a) úvěr dříve?
Rychlost přidělení úvěru ze stavebního spoření ovlivňují v zásadě tyto faktory:

množství naspořených peněz (standardně je nutné naspořit alespoň 40 % z cílové částky)
 – doba spoření (úvěr můžete dostat nejdříve po dvou letech spoření)
 – tarifní varianta (spořitelny většinou nabízejí několik variant spoření, které se liší rychlostí růstu hodnotícího čísla)
 – hodnotící číslo, což je číselný ukazatel, pomocí něhož se určuje pořadí, v jakém mají účastníci stavebního spoření nárok na přidělení úvěru. Každá spořitelna má trochu odlišnou metodiku výpočtu tohoto ukazatele, ale v zásadě ho ovlivňuje doba, po kterou leží vklady na účtu a jejich výše, výše cílové částky a zvolená tarifní varianta. Úvěr můžete získat až po dosažení určité minimální hodnoty hodnotícího čísla.

Obecně pak tedy platí, že úvěr můžete dříve získat buď dřívějším vložením stejného množství peněz (můžete například ukládat peníze na začátku roku a ne až na jeho konci), uložením větší sumy peněz (neuložíte jen 18.000 Kč za rok, ale třeba i 50.000 Kč), snížením cílové částky (čímž při stejném množství naspořených peněz můžete získat vyšší podíl na celkové cílové částce) nebo změnou tarifní varianty.

Co za úvěr zaplatím?
Některé spořitelny poskytují úvěr bez poplatku, některé žádají poplatek až 2 %. Stejně tak vedení úvěrového účtu je u některých bezplatné a jiným zaplatíte řádově několik stokorun ročně (přehlednou tabulku naleznete v sekci Úvěry).

Potřebuji pro získání úvěru ručitele?
Většinou záleží na výši úvěru a vaší bonitě, zda po vás bude spořitelna žádat ručitele či nikoliv. Přitom mezi jednotlivými spořitelnami v tomto ohledu existují značné rozdíly. Pro získání přehledu doporučujeme k nahlédnutí příslušnou tabulku v sekci Úvěry.

Získám díky úvěru ze stavebního spoření nějakou úlevu na daních?
Ano, v daňovém přiznání si můžete u daně z příjmu odečíst úroky z úvěru zaplacené za daný rok. Potvrzení pro daňový úřad vám vyhotoví a zašle sama stavební spořitelna.

Je možné úvěr splatit předčasně?
Ano, úvěr ze stavebního spoření je možné kdykoliv splatit, a to bez sankčních poplatků. Úvěr přitom můžete splatit jen částečně nebo rovnou celý.

Čím je omezeno použití úvěru?
Úvěr ze stavebního spoření je použitelný prakticky na všechny potřeby související s řešením vlastních bytových potřeb (podívejte se na kompletní výpis možných použití). Hlavní podmínkou je skutečnost, že se získané prostředky musejí investovat na území České republiky.

Další tipy a triky:
 – o fázi spoření
 – o státní podpoře
 – o překlenovacích úvěrech
 – obecné

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).