Hlavní navigace

Tipy a triky - spoření

  • Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se spořící fáze stavebního spoření.

Sdílet

Kolik mám spořit?
Záleží na tom, kolik budete na konci spoření potřebovat peněz a jestli počítáte s úvěrem. Optimální je spořit tak, aby byla maximálně využita státní podpora, tedy abyste ročně získali nejvyšší možnou státní podporu 3 000 Kč. Takto vysokou státní podporu si zajistíte tak, že se na vašem účtu každý rok objeví 20 000 Kč. Přitom není nutné, abyste vkládali celou částku, protože musíte počítat i s úroky z vložených peněz. Na druhou stranu nezapomeňte, že vaše vklady musí ještě pokrýt poplatky za vedení účtu.

Jak dlouho mám spořit?
Pro získání státní podpory nesmíte s vkladem nakládat minimálně šest let. Existuje jediná výjimka – pokud si vezmete úvěr. Nicméně, jestliže úvěr nechcete, můžete spořit prakticky jak dlouho chcete – jediným omezením je cílová částka, kterou nesmíte přespořit. Tímto způsobem nejenže můžete získat na jednu smlouvu třeba deset státních podpor, ale v případě, že máte smlouvu s výhodnějším úročením, získat větší výnos, než kdybyste založili novou smlouvu.

Je pravda, že se úroky z vkladů stavebního spoření nedaní?
Ano, pokud je účastníkem spoření fyzická osoba, výnosy ze stavebního spoření se jí nedaní. Právnické osoby ovšem tuto výhodu nemají a výnosy se jim zdaňují.

Jaké poplatky jsou spojené s fází spoření?
První poplatek platíte za uzavření smlouvy o stavebním spoření (pohybuje se od 0,75 % do 1,8 % z cílové částky). Během spoření pak platíte za vedení účtu v řádu stovek korun ročně.

Mohu na začátku spoření vložit velkou částku najednou, třeba 90 000 Kč?
Vaše vklady mohou být pravidelné i nepravidelné a jejich výše není shora nijak omezena. Můžete tedy vložit hned na začátku spoření vysokou částku, přičemž se nemusíte bát, že byste přišli o státní podporu, protože částka úspor přesahující 20 000 Kč ročně se pro posuzování nároku na státní podporu automaticky převádí do dalších let spoření.

Co je to následná smlouva?
Následnou smlouvou se nazývá smlouva, již účastník stavebního spoření uzavře po skončení předchozího stavebního spoření se stejnou spořitelnou.

Opravdu můžu naspořené prostředky použít k libovolnému účelu?
Ano, účel použití prostředků získaných díky stavebnímu spoření není nijak sledován. Opačná situace nastává jen v případě, že si budete brát úvěr nebo překlenovací úvěr.

Další tipy a triky:
 – o státní podpoře
 – o fázi úvěru
 – o překlenovacích úvěrech
 – obecné

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).