Hlavní navigace

Odborná konference finančního serveru Měšec.cz: Zadlužování českých domácností

 • Odborná konference na téma "Zadlužování českých domácností" přivede ke "kulatému stolu" odborníky z finančních institucí, ekonomy, novináře a další zainteresované, kteří mají k danému tématu co říci. Konferenci o fenoménu rostoucího zadlužování pořádá finanční server Měšec.cz, který zde zároveň představí odbornou studii na téma "Vývoj zadluženosti českých domácností".

Sdílet

Zadlužování domácností a život na dluh začínají být současným životním trendem. Odborná konference finančního serveru Měšec.cz proto chce rozpoutat diskuzi nad tímto tématem, jež s sebou nese jak pozitiva, tak potenciální rizika. Tento proces by měl být analyzován a definován, aby česká společnost byla na budoucí vývoj v této oblasti dostatečně připravena. Mezi klíčové otázky patří především udržitelnost současných trendů nebo role státu a finančních institucí v procesu informovanosti obyvatelstva a jeho ochrany před předlužením.

Program konference

13:30 – 14:00 Prezence účastníků

14:00 – 15:30 I. blok: Domácnost jako dlužník
Panelisté, kteří potvrdili účast: A. Běhálková, předsedkyně sdružení SPES, Z. Jaroš, obchodní ředitel Cardif pro Vita, P. Kühn, oddělení hypoték ČS, E. Nebeská, zástupkyně ČOI pro spotřebitelské úvěry, J. Podkonický, prezident EKČR, V. Staňura, předseda představenstva ČMSS, M. Jarolím, ředitel retailu ČSOB.

 • Obecné trendy

  Jak dlouho bude stávající trend nárůstu zadlužení pokračovat? Je stávající tempo zadlužování zdravé? Které druhy úvěrů mají největší potenciál? Pociťují finanční instituce důsledky zvýšení úrokových sazeb ČNB?

 • Úvěrování jako zdroj financování pořízení bydlení

  Na čem závisí poptávka po úvěrech na pořízení bydlení, co nejvíce podporuje její změny a její růst v posledních letech? Jak se projevuje v poptávce chystaná změna DPH? Představují spotřebitelské úvěry na bydlení pro úvěry ze stavebního spoření výraznou konkurenci? Rozvine se v ČR sekundární trh s hypotečními ú­věry?

 • Úvěrování jako zdroj financování spotřeby

  Na čem závisí poptávka po spotřebitelských úvěrech, co nejvíce podporuje její změny a její růst v posledních letech? Ustálí se financování spotřeby z úvěrů na určité úrovni? Který segment trhu má největší budoucnost? Jaké jsou zahraniční zkušenosti s prudkým nárůstem nezaměstnanosti a tedy i pojistným plněním pojištění schopnosti splácet?

 • Nezvládnuté splátky – předlužení

  Je předlužení patologickým jevem nebo obecným rizikem? Může být důsledkem nedostatečného finančního vzdělání? Jak finanční instituce vzdělávají své klienty? Na trhu s menšími úvěry, určenými zejména na spotřebu, se rovněž objevují subjekty, které půjčují rizikovějším klientům za velmi vysoký úrok. Jak v tomto směru postupuje stát?

 • Exekuce

  Jak se v posledních měsících vyvíjí počet exekucí? Jak úspěšní exekutoři při exekucích majetku jsou? Jaké jsou náklady na exekuci jedné koruny? Může být pojištění schopnosti splácet účinnou ochranou před exekucí? Jak často finanční instituce sahají k tomuto nástroji vymáhání dluhů? Byl by institut osobního bankrotu vhodným řešením?

15:30 – 16:00 Coffeebreak

16:00 – 17:30 II. blok: Finanční instituce jako věřitel
Panelisté, kteří potvrdili účast: L. Komárek, poradce výkonného ředitele ČNB, P. Finger, finanční ředitel CCB, J. Jehlička, generální ředitel CERD, V. Kotlán, hlavní ekonom ČS, J. Stopka, tajemník sdružení SOLUS, Leoš Souček, vedoucí skoringu KB.

 • Dopady rostoucího zadlužování na ekonomiku

  Ve které oblasti ekonomiky se nejvíce projevuje rostoucí zadluženost domácností? Platí teze o tom, že hypotéky vytěsňují spotřební výdaje? Jaké důsledky rostoucího zadlužení lze pozorovat na trzích realitních? Představuje vývoj ceny zastavených nemovitostí pro banky velké riziko? Do jaké míry ovlivňují nízké úrokové sazby nárůst cen nemovitostí?

 • Rizika pro finanční instituce, nepříznivý výběr a úvěr

  Jaká rizika hrozí finančním institucím z rostoucího zadlužení? Finanční instituce zavedly řadu automatických reportingových systému o rizikovosti klientů. Nepředstavuje odstranění individuálního posuzování klienta riziko? Postupují finanční instituce při úvěrování obezřetně? Pokud by někdy v budoucnu výrazně stouply úrokové sazby, dokázali by se s tím dlužníci vypořádat?

 • Fungování registrů dlužníků

  Jaké jsou zkušenosti bank s fungování registrů? Jaké je tedy riziko toho, že by dlužník zadlužený u věřitelského subjektu získal půjčku u jedné z bank?

Datum konání: 10. října 2006
Místo konání: Hotel Adria, Václavské nám. 26, Praha 1
Registrace: konference@mesec.cz
Účastnický poplatek: 2 450 Kč

Partner konference: Cetelem ČR, a.s.

Příloha: Měšec.cz: Studie o zadluženosti českých domácností (25. října 2005, PDF, 1,63 MB) – 1. vydání studiePartner konference

Cetelem - logo
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).