Hlavní navigace

Seriál Politika vs. ekonomika - volby 2006

Seriál o potenciálních ekonomických dopadech volebních programů politických stran.

Už brzy budeme znát novou vládu... jaká bude?

V uplynulých týdnech jsme vám přinesli sérii předvolebních analýz a rozhovorů, které se věnovaly volebním programům Strany zelených, KDU-ČSL, ODS, ČSSD a KSČM. Jejich plány v oblasti ekonomiky napovídají, jak by mohla vypadat povolební vládní koalice. Co by nám přinesla?

Doba čtení: 5 minut

ODS: Modrá šance - šance pro koho?

ODS slibuje ve svém volebním programu velké reformy. Rovnou daň, důchodovou reformu, vyrovnané veřejné rozpočty do 7 let, zrušení povinných registračních pokladen, zrušení povinné nemocenské apod. Jde o opatření, která by měla učinit ekonomiku pružnější a výkonnější?

Doba čtení: 6 minut

KDU-ČSL: Masivní podpora rodin s dětmi

KDU-ČSL orientuje svůj zájem zejména na rodinnou politiku. Prostřednictvím daňového zvýhodnění by výrazným způsobem podpořila rodiny s dětmi. Vedle toho by zrušila například daň z nemovitosti, nicméně opět pouze pro užší skupinu, v tomto případě zemědělce.

Doba čtení: 3 minuty

Strana zelených: Ekologií ke snížení zdanění práce

Strana zelených chce zdanit uhlí, plyn, elektřinu i teplo. O dodatečně získané daně by následně snížila daňové zatížení práce. Zelení se nebrání ani důchodové reformě, privatizaci ČEZu či vyrovnaným státním rozpočtům. Chtějí rovněž usilovat o zmenšení úlohy státu v ekonomice.

11. 5. 2006 0:00
Doba čtení: 4 minuty

ČSSD: Sociální stát... za jakou cenu?

Hlavním motem sociálnědemokratického volebního programu je udržení sociálního státu se všemi jeho výdobytky a bohužel i neduhy. Program nehovoří o reformách, nicméně nabízí podpory rodinám, bezplatnou zdravotní péči, školství a důchodový systém založený na stávajícím.

Doba čtení: 4 minuty

KSČM: Pohroma, nebo spása pro českou ekonomiku?

KSČM ve svém volbením programu nabízí podporu všem slabým a utlačovaným, bohatým a spekulantům naopak vyhlašuje boj. Chce zavést daň z luxusu, daň ze spekulativního kapitálu a zpoplatnit držení prázdných bytů. S kapitalismem se nesmiřuje, k socialismu chce dospět demokraticky.

Doba čtení: 5 minut

Jak dopadnou politická rozhodnutí na naše bedra?

Blíží se volby, v nichž budeme rozhodovat o tom, jak bude vypadat naše politika pravděpodobně na příští čtyři roky, a tedy i o tom, která z politických stran bude usilovat o naši lepší životní úroveň. Je toho politika vůbec schopna? Co by měli politici zlepšit? A v čem tak nečiní?

Doba čtení: 4 minuty