Hlavní navigace

Seriál Evropská unie

Rakouská ekonomika těží z geografické polohy země

Rakušané patří mezi nejbohatší Evropany. Výše průměrné mzdy je v Rakousku sice při srovnání se západní Evropou průměrná, v zemi je ale podstatně levněji, takže kupní síla průměrné mzdy je čtvrtá nejvyšší v Evropě. Zkrátka náš jižní soused patří mezi ekonomicky nejvýkonnější a navíc nejekologičtější země Evropské unie.

Doba čtení: 4 minuty

Francouzi tráví v práci nejméně času. Zatím?

Francie je nejrozlehlejší a druhou nejlidnatější členskou zemí Evropské unie. Stála u zrodu Evropského hospodářského společenství a její vliv na chod a směr, jakým se bude EU v budoucnu orientovat, je velký. Francie je známým průkopníkem zkracování pracovní doby. Francouzi nyní mají nejkratší pracovní týden v Evropě - pouze 35 hodin. Nižší zákonnou pracovní dobu si Francie může dovolit, protože má po Lucembursku druhou nejvyšší produktivitu práce. Otázkou ale je, jak dlouho si budou moci Francouzi tento luxus dopřávat.

Doba čtení: 3 minuty

Německo, země velkých mzdových rozdílů

Německo je bezesporu jedna z nejvyspělejších zemí světa. Životní úroveň občanů je vysoká, školství, zdravotnictví a státní aparát fungují s pověstnou německou přesností. Němci patří mezi nejbohatší Evropany a jenom za rekreaci utratí každoročně miliardy euro. Jejich výdělky ale hodně závisí na tom, v jaké spolkové zemi žijí.

Doba čtení: 3 minuty

Vyplácí se nám členství v Evropské unii? (2)

Předpovědi, že po vstupu do Evropské unie nás čeká jen zdražování a ztráta suverenity, se nenaplnily. Na druhou stranu nejsme schopni vytěžit z evropského spojenectví tolik, kolik bychom mohli. Čerpání dotací má však svůj háček v mnoha regulačních opatřeních, která jsou nutností, a ne vždy jsme schopni se jim podřídit. V čem spočívají jednotlivé regulace a skutečně se nám vyplácí členství v Evropské unii? Téma pro další díl našeho seriálu.

Doba čtení: 3 minuty

Nejvyšší platy v EU berou Dánové

Malinké Dánsko je v mnoha ekonomických ukazatelích v rámci EU na medailových pozicích a jeho celková hospodářská výkonnost je obdivuhodná. Mimo jiné se může pochlubit průhlednou a rychlou státní administrativou a justicí, všechny náležitosti se státní správou jdou vyřídit přes internet, zaevidování do obchodního rejstříku se stihne během jednoho dne. Největší radost však mají Dánové určitě z toho, že průměrná hrubá mzda v Dánsku je nejvyšší ze všech členských zemí EU.

13. 8. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Vyplácí se nám členství v Evropské unii? (1)

Česko se stalo členským státem Evropské unie 1. května 2004. Pesimistické předpovědi, že nás čeká jen zdražování a ztráta suverenity, se nenaplnily. Odhady stamiliardových částek, které získáme, se však ukázaly být jako příliš optimistické. Jaká je dosavadní bilance a perspektiva členství Česka v Evropské unii?

8. 8. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Práce v Belgii? Počítejte s vysokými daněmi!

Belgie, jako jedna ze šesti zakladatelských zemí Evropské unie, se může pochlubit nízkou nezaměstnaností, rostoucí průměrnou mzdou i životní úrovní lidí. Hlavní město Brusel těží ze své role sídla a neoficiálního hlavního města EU, což s sebou nese spoustu dobře placených úřednických míst a možností pro podnikatele v oblasti služeb. Na druhou stranu ale Belgičané rozhodně nemají radost z nejvyššího zdanění příjmů v EU. Jak funguje belgický trh práce a jak se liší hrubá mzda od čisté?

Doba čtení: 5 minut