Stavební spoření

Je stavební spoření stále moderní, umí konkurovat hypotékám a dalším úvěrům na bydlení? Jak si správně vybrat, když chcete jen spořit a když potřebujete úvěr? Ptejte se specialisty od "Rajfky".

V poradně odpovídá

  • Mgr. Karel Pavlík

    (Poradce pro stavební spoření)

    Mgr. Karel Pavlík (37) přišel do Raiffeisen stavební spořitelny v roce 2006 na pozici ředitele odboru Podpora prodeje. Po spojení s HYPO stavební spořitelnou loni na jaře zůstal v čele oddělení i nadále, název odboru se ale rozšířil a nyní je ředitelem odboru prodeje a vývoje produktů. Se stavebním spořením je jeho kariéra spojena od roku 1997, kdy v Českomoravské stavební spořitelně začínal jako referent odbytu. V roce 2004 se stal vedoucím tamního oddělení Školení a vývoj produktů a rok nato produktovým manažerem. Pavlík vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří vedle rodiny také jízda na motorce a šachy.

Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.

Dotazy

  • uver ze stavebniho sporeni na koupi nebyt domu

    Dobry den.
    vyhledl jsem si vinny sklipek s nadstavbou (zdne toalety ani voda), kde hodlam, po nutnych upravach, trvale bydlet. bude ma zadost o uver ze stavebniho sporeni pruchodna, pokud se jedna o koupi nebytoveho objektu se zahradou (na katastru vedeno jako 'jiny objekt/stavba')? (mam dosporeno a pozaduji me uspory 150tis + uver na koupi 150 tis)
    dekuji janata
    3. 12. 2009 13:11
  • RE: Stavební spoření

    Po šesti letech měsíční úložky 1500Kč (CČ 240 tisíc, standardní tarif) jsem se přišel do RSTS zeptat, jaký maximální úvěr ze stavebního spoření mohu dostat a to včetně varianty se zvýšením CČ a že pro zvýšení ukazatele zhodnocení mohu dát mimořádnou úložku v řádech stovek tisíc, resp. až 1M.

    Výsledkem je to, že když vložím mimořádné prostředky a půl roku počkám na zlepšení ukazatele, tak mi půjčíte zhruba 700 tisíc Kč. Z toho je ale polovina mojich, čili nabízený úvěr je ve výši zhruba 350 tisíc. Pro zdůraznění absurdity vaší nabídky dodám, že Raiffeisenbank mi každou chvíli posílá nabídky na předschválený úvěr ve výši 340 tisíc. Nebo že třeba Hypoteční banka mi za stejných výchozích podmínek (vlastně horších, u nich nespořím ani nemám splacený úvěr) nabídla úvěr přes 5M.

    Přijde vám normální, že klientovi, co si šest let spoří, má u RSTS kladnou historii se splácením úvěru v řádech několika milionů, vynikající bonitu i - jak bývá u bank nepsanou podmínkou pro poskytnutí úvěru - prokáže, že si vlastně půjčovat nepotřebuje, protože má peněz celkem dost, nabídnete tak mizerné podmínky? Teď už je to jedno, půjčil jsem si jinde, ale docela by mě zajímalo, co byste k tomu řekl. Kromě obligátního "neznám konkrétní podmínky, nemohu se vyjádřit".
    3. 12. 2009 12:35
  • Dokladování použítí prostřeků

    Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu o poskytnutí meziúvěru a úvěru ze stav. spoření. Chtěl jsem se zeptat zda musím dokladovat požití prostředků ze stavebního spoření na bytové účely z celé částky tedy i včetně částky co jsem měl již naspořeno nebo stačí dokladovat pouze částku co jsem si půjčil?
    Děkuji za odpověď.
    ZZ
    2. 11. 2009 15:25
  • RE: Stavební spoření

    Dobrý den, jsem přesvědčen, že stavební spoření je zejména o výhodném ukládání peněz s využitím státní podpory než o tom, že by nějak reálně lidem pomáhalo řešit výstavbu či nákup nemovitosti, jak samotný název spoření napovídá.

    Mohu uvést reálný příklad od Raiffeisenky:
    Spořím asi 7 či 8 let, CČ 240 tisíc, mám naspořeno něco přes 150 tisíc. U stejné stavební spořitelny mám již dva úvěry v celkové výši několik milionů bez problémů splaceny (a byla kolem toho podobná anabáze, jako budu teď popisovat), čili kromě dlouhého spoření mám i dobrou historii. Příjmy rodiny výrazně nadprůměrné, bonita vynikající.

    Uvažovali jsme o nákupu další nemovitosti, tak jsem do RSTS zašel, abych zjistil, jaký maximální úvěr ze stavebního spoření (i za cenu zvýšení CČ či jednorázového vložení několika set tisíc Kč pro zlepšení nějakých ukazatelů) mi mohou okamžitě přidělit. Výsledek byl ten, že za dané situace, když si zvýším CČ a vložím na účet tuším 200 tisíc (je to už rok zpět, nepamatuju se naprosto přesně) a budu ještě asi pět měsíců spořit, mi půjčí 700 tisíc. Když jsem se zeptal, zda tedy budu mít k dispozici 700 (úvěr)+200 (jednorázový vklad)+150 tisíc (naspořeno) = 1 milion 50 tisíc , dozvěděl jsem se, že nikoliv, že celkem 700. Takže jsem pána opravil, že mi půjčí nikoliv 700, ale jen 350 tisíc, protože dalších 350 jsou už moje složené prostředky. No prý pokud na to koukám takhle, tak ano. Jak jinak by se na to dalo koukat už nevysvětlil.

    Takže reálný výsledek je ten, že po několikaměsíčním dospořování po sedmi či osmiletém pravidelném spoření mi laskavě půjčí 350 tisíc. Mimochodem přesně tolik, kolik mi každých pár měsíců nabízí moje banka v rámci "předschváleného úvěru". Hypoteční banka za stejné situace nabídla úvěr několik milionů. Neměl jsem u nich jediný úvěr, neplatil jsem u nich žádné pravidelné splátky ani rok. Potvrzuje se mi to, že stavební spořitelna půjčí pouze v případě, že člověk doloží, že vlastně peníze půjčit vůbec nepotřebuje.

    Zajímal by mě vaše obecná odpověď na naznačenou problematiku úvěrů (pro stavební účely nedostatečná výše a nekonkurenceschopná nabídka a že většina klientů si pouze výhodně spoří) a také by mě zajímalo, jak bych býval dopadl u vás. Se sedm let starým stavebním spořením s CČ 240 tisíc, normální tarif, pravidelně placená měsíční úložka 1500Kč, připisovaná státní podpora. Teď přijdu, že za účelem nákupu nemovitosti potřebuji co nejvyšší úvěr i za cenu zvýšení CČ nebo jednorázového vložení několika set tisíc Kč, stejně, jako jsem řekl u RSTS. Kolik a za jakých podmínek byste zhruba půjčili vy? Velmi nerad bych se dočkal vyhýbavé odpovědi, že neznáte přesné podmínky a nelze tudíž odpovědět. Zajímal by mě obecný rámec, nikoliv cifra s přesností na dvě desetinná místa.

    Můžete-li, přijde i údaj u již ukončených cyklů stavebního spoření, kolik % skončilo úvěrem a kolik % výplatou peněz (čili šlo o relativně výhodné spoření, které jsem zmiňoval na začátku).

    Díky.
    2. 11. 2009 9:57
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).