Kolik roků musí odpracovat (platit sociální pojistné) muž nebo žena, aby měl nárok na vyplácení důchodu? Jakým způsobem lze vypočítat jaký důchod je možné pobírat v závislosti na výši příjmu a počtu odpracovaných let?
Děkuji za odpověď
J.Ouřada
Odpověď
Pokud máte na mysli řádný starobní důchod,tímto pojmem označujeme takový starobní důchod, který vzniká dosažením zákonem požadovaného důchodového věku a získáním potřebné doby pojištění.
Důchodový věk je u mužů 60 let, u žen od 53 do 57 let podle počtu vychovaných dětí. Ten se týká pouze těch pojištěnců, kteří daného věku dosáhli do 31. 12. 1995.
Od té doby se věková hranice pro odchod do důchodu pravidelně zvyšuje - u mužů o dva kalendářní měsíce a u žen o čtyři kalendářní měsíce za každý započatý rok po 31. 12. 1995. A to tak, aby po 31. 12. 2012 byl důchodový věk u mužů 63 let a u žen od 59 až 63 let opět podle počtu vychovaných dětí.
Potřebná doba pojištění pro nárok na starobní důchod je nejméně 25 let. Pokud není splněna tato podmínka, postačí při dosažení věku 65 let nejméně 15 let pojištění.
Doba pojištění však není jen doba, kdy člověk pracuje a hradí si pojištění. Ze zákona existují tzv. náhradní doby pojištění, ty se buď v plném nebo částečném rozsahu započítávají.Je to období života, kdy lidé studují, vychovávají děti, pečují o osobu blízkou, jsou nezaměstnaní či nemocní, muži byli na vojně. I když se za tyto doby neodvádí žádné pojistné, přesto se započítávají do potřebných let pojištění pro důchod.Výše starobního důchodu se skládá ze základní výměry a z procentní výměry. Základní výměra je pro všechny druhy důchodů stejná a v roce 2006 se jedná o 1 470 Kč měsíčně.Výpočet důchodu je poměrně komplikovaný.Procentní výměra se stanovuje individuálně procentní sazbou z výpočtového základu podle získané doby pojištění.
Za každý rok důchodového pojištění (do doby než vznikne nárok na důchod) náleží jedno a půl procenta výpočtového základu. Poté, co již občanovi vznikne nárok na důchod, ale on o něj nepožádá a bude pracovat dál, tak se mu za každých 90 kalendářních dnů výdělečné činnosti důchod navyšuje o 1,5 % (do 30. 6. 2001 pak 1 %). Tedy 6 % za kalendářní rok. Znamená to, že člověk, který pracuje i po vzniku nároku na starobní důchod, si penzi zvyšuje podstatně rychleji než do té doby. Více podrobností na www.cssz.cz - důchodové pojištění.
Lenka Šárová
(Poradce pro sociální pojištění)