Dobrý den, chtěla bych se zeptat: muž, který neplatil čtyři roky zdravotní pojištění, takže má dluh na zdravotním pojištění, nemá práci, nemá bydlení, nemá spoření - vlastně člověk, který se celý život nechával živit svými ženami. Může získat sociální dávky na bydlení, na živobytí a v jaké částce? Když se nastěhoval ke svým rodičům do státního bytu, je v tom problém, může dostat i tak sociální dávku na bydlení, že by přispíval rodičům? Děkuji.
Co se týče příspěvku na bydlení – na tuto dávku má nárok pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti, který má v bytě navíc trvalý pobyt. Tzn., že nárok na tuto dávku by tento muž rozhodně nesplnil.
Pokud se tento muž nastěhoval ke svým rodičům a společně s nimi hospodaří, tak se bude také pro příspěvek na živobytí ze systému dávek pomoci v hmotné nouzi, posuzovat společně s nimi. A díky tomu, že je to dávka, která je závislá na příjmu, je pravděpodobné, že by dávka nevyšla, pokud jeho rodiče mají nějaký příjem. Navíc, aby on sám byl uznán za osobu, která je v hmotné nouzi, musí být alespoň veden v evidenci uchazečů o zaměstnání. Navíc evidence na Úřadu práce mu zajistí placení zdravotního pojištění. Samozřejmě mu to dluh neubere, ale dluh nebude narůstat.
Aby měl nárok alespoň na příspěvek na živobytí, musel by prokázat samostatné bydlení, bez rodičů, popřípadě samostatné hospodaření. Pro bližší informace nechť se obrátí na Úřad práce, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi.