Stát nic nezajistí

Ani po 14 letech budování nové společnosti nezajistil stát stejnou výši reálného důchodu, jaká byla v r. 1989. A měl do této doby příznivější věkovou strukturu obyvatelstva a do r. 1993 prakticky nebyla nezaměstnanost. Jak chce stát zajistit
a) důchody lidí dnes nezaměstnaných
b) stále se zvyšující počet důchodců?
To chce neustále zvyšovat daně těm, kteří ještě práci mají nebo kteří se vykašlali na státní podporu a zaměstnali se sami? Nezajistil ani reprodukční porodnost. Já se obávám, že po dlouhodobém spoření mi fond řekne "sorry, peníze nejsou". Bohužel se to stalo známým, kteří si spořili na dlchod u dnes již zkrachovaného penzijního fondu a dodnes stále lámou fond, aby jim dal alespoň to, co do něj vložili. Státní příspěvky už stejně nedostanou a o zhodnocení si mohou jen nechat zdát. Nemáte dojem, že vyvolávání psychózy o nutnosti spoření si na důchod je jen přesvědčování důvěřivců o vložení peněz někam, kam se na ně po létech vrhou jestřábi? Kolik již penzijní fondy vyplácejí důchodů? Vždyť zatím jen peníze od lidí berou... Zajímala by mne také informace o tom, jak dopadli klienti dnes již zkrachovalých penzijních fondů (kam byli převedeni, jak byly vyrovnány jejich požadavky). Pokud vím, těch penzijních fondů už zkrachovalo docela dost, ale protože se to stávajícím fondům ani vládě nehodí do krámu, tak se o tom raději nikde nemluví.
Milena
18. 12. 2003 9:22

Odpověď

Co se týká státních důchodů, spíše mi připadá smutné, že se doposud příliš nepokročilo v oblasti reformy penzijního systému ČR. To by řadu problémů, jak jsou ve Vašem komentáři popsány, určitě z velké části vyřešilo. Penzijní fondy a systém soukromého spoření je zatím jediná možnost, jak řešit stárnutí populace a z něho vyplývající ekonomické dopady na obyvatelstvo v produktivním věku.

Vaše obavy o bezpečnost vkladů v penzijních fondech nesdílím. Sektoru našich penzijních fondů se v 90. letech vyhnula vlna problémům s tunelováním typická pro sektor bank a kampeliček.

Nemám dojem, že by byla vyvolávána nějaká psychóza o nutnosti spoření na důchod. Dokládá to mimochodem objem uložených prostředků v penzijních fondech a počet klientů a úspor na penzi, které jsou u nás stále velmi nízké ve srovnání se západní Evropou, kde je spoření na penzi zcela normální.

Není pravda, že penzijní fondy "jen peníze od lidí berou". Podle dostupných údajů z Ministerstva financí ČR každé čtvrtletí vyplácejí fondy klientům více než 1 miliardu Kč.
Petr Matoušek (Poradce pro penzijní připojištění)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).