Proč máme uzavřít penzijní připojištění?
a) Není garantováno státem. Já si můžu celý život spořit, pak přijde nějaké pako a vytuneluje. Nemám ŽÁDNOU ZÁRUKU, že dostanu tolik, kolik si naspořím na důchod.
b) Stát na něj sice přispívá, ale kde je psáno, že bude i příští rok? Vidíme, co udělal s podporou stavebního spoření. Bude zajímavé i potom?
c) Výnosy jsou zdaněné. Já budu léta šetřit, stát mi něco přidá, fondy případně i o něco zhodnotí a nakonec přijde stát a zase si vezme to, co mi přidal. Nebylo by lepší odkládat např. do podílových fondů, když jejich výnosy nejsou po 6 měsících zdaněné (ale nikdo neví, zda to bude za několik let jinak?)
d) Kde jsou jaké výhody? Pokud budu dlouhodobě spořit, dostanu penzi ve výši několikadenního kapesného, která mi nebude stačit pomalu ani na zmrzlinu. Tak proč mám proboha šetřit celý život? Aby se stát více napakoval na daních?
Milena
16. 12. 2003 13:39
Odpověď
Dobrý den,
děkuji za dotazy, zde jsou odpovědi:
a) Na penzijní připojištění se sice nevztahuje zákon na pojištění bankovních vkladů, přesto jsou penzijní fondy pod přísným státním dozorem (Ministerstvo financí a Komise pro cenné papíry). Dozor nad každým penzijním fondem rovněž vykonává jeho depozitář (banka). Další "pojistkou" je akcionář - vlastník penzijního fondu, který by musel dorovnat případné ztráty z vlastních prostředků. Navíc dnes jsou téměř všechny penzijní fondy u nás v rukou renomovaných finančních skupin, které jsou zárukou jejich stability, a proto je považuji za skutečně velmi bezpečné.
b) Stát přispívá na penzijní připojištění dle platného zákona. Pokud by se tento zákon měl změnit (nic tomu nenasvědčuje), změny by se v žádném případě nevztahovaly na již uzavřené smlouvy.
c) Výnosy jsou zdaněné, ale daň se v žádném případě nevyrovná výnosu z penzijního připojištění. I po zdanění je penzijní připojištění stále jedním z nejvýnosnějších finančních produktů na trhu. Výnos z investic do podílových fondů sice po 6 měsících skutečně nepodléhá zdanění, pokud však očekáváte vyšší výnos, musíte podstoupit nesrovnatelně vyšší riziko než při spoření s penzijním fondem.
d) Jak jsem již u odpovídal na jeden z předchozích dotazů, soukromé spoření na penzi bude do budoucna naprosto nezbytné. Stát prostě nebude schopen zajistit současnou reálnou úroveň důchodů. Pokud budete s penzijním fondem dlouhodobě spořit tak, abyste získávala maximální státní příspěvek a daňovou úlevu, můžete si na své stáří opravdu velmi slušně naspořit. Konečnou sumu může dále významně zvýšit i pravidelný příspěvek zaměstnavatele.
Tomáš Matoušek
Petr Matoušek
(Poradce pro penzijní připojištění)