Dobrý den,
osmělím se a položím Vám první dotaz.
Proč bych měl spořit v penzijním připojištění, když mi do věku nutného k jeho vyplacení chybí cca 35 let a výnosy penzijních fondů nemohou být vyšší než podílových fondů (s nižší regulací - např. akciové)?
Odpověď typu "je tam státní podpora a daňové odečty" není tak, kterou bych chtěl slyšet - co se děje se státní podporou (např. st. sp.) je dobře vidět a za dva tři roky může "odeznít".
Děkuji
Roman K.
Odpověď
Dobrý den,
spořit prostřednictvím penzijního připojištění by měl každý, kdo má zájem finančně se zabezpečit na stáří. Že to není fráze, dokládá současná veřejná diskuse o nutnosti reformy penzijního systému. Demografický vývoj naší populace signalizuje, že zanedlouho dojde k přesunu odpovědnosti za finanční situaci v důchodovém věku přímo na každého z nás. Tradiční státní důchod bude v budoucnu představovat pouze nezbytné sociální minimum a naopak soukromé penzijní připojištění bude tvořit stále významnější část našich budoucích příjmů.
K výnosnosti penzijního připojištění: je pravda, že výnosy penzijních fondů nemohou být vyšší než je tomu např. u podílových fondů se zaměřením na akcie. Rizikovost těchto podílových fondů je však nesrovnatelně větší než u penzijního připojištění. Pokud si lidé spoří na penzi, nemohou být zbytečně vystavováni nejistotě, kolik jim nakonec v době odchodu do penze z jejich investic vinou negativních výkyvů na kapitálových trzích zůstane. Penzijní připojištění je ideální kombinace bezpečí vkladů při zachování stabilního výnosu. K výnosu také napomáhají zákonem stanovené státní příspěvky a daňová úleva.
K otázce vyplacení peněz až za 35 let: Současný zákon o penzijním připojištění umožňuje sjednání tzv. výsluhové penze, jejímž prostřednictvím je Vám až polovina naspořených peněz vyplacena již po patnácti letech spoření.
Tomáš Matoušek
Petr Matoušek
(Poradce pro penzijní připojištění)