Zahraniční léčba

Jak je to s hrazením léčby v zahraničí? Pokud se v Čechách neprovádí... Proč se organizují sbírky na nemocné děti, které půjdou na operaci za hranice?
klient
10. 2. 2004 12:37

Odpověď

Příslušná zdravotní pojišťovna (registrující ZP) hradí ve výjimečných případech zdravotní péči, jinak zdravotní pojišťovnou nehrazenou, je-li její poskytnutí z hlediska zdravotního stavu pojištěnce jedinou možností zdravotní péče. Tolik zákon o veřejném zdravotním pojištění.

Praxe je taková, že se ZP dotáže Ministerstva zdravotnictví, zda existuje možnost konkrétní léčby v ČR. Pokud ano, léčba v zahraničí se nehradí. Odpadá důvod takové léčby. Sbírky na nemocné děti se zřejmě organizují proto, že rodiče nechtějí, aby byly léčeny v ČR, případně proto, aby se získaly další finanční prostředky nad rámec těch, které může za léčbu v zahraničí uhradit registrující zdravotní pojišťovna. VZP ČR předtím, než hradí péči v zahraničí, vždy konzultuje rozhodnutí o úhradě s ministerstvem, odbornými společnostmi a odborníky zabývajícími se problematikou konkrétního výkonu zdravotní péče. Je potřeba podotknout, že často naši odborníci v řadě oborů excelují a jsou svými výkony příkladem pro zahraničí. Nedůvěra tedy v takových případech naní na místě.
Jiří Suttner (Poradce pro zdravotní pojištění)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).