Hypotéky

Na vaše dotazy odpovídá Jiří Doubravský, ředitel odboru financování nemovitostí HVB Bank, která nabízí několik variant hypotéky Majordomus. V aktuální nabíce najdete mimo jiné úvěr Majordomus Flexi s možností neomezeného předčasného splácení bez jakékoliv sankce.

V poradně odpovídá

  • Jiří Doubravský

    (Poradce pro hypotéky)
    Ředitel odboru financování nemovitostí HVB Bank
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.

Dotazy

  • Jak vyresit smluvni vztah s developerem

    Dobry den. Mam smlouvu o rezervaci bytu ktery se teprve zacne stavet. Mam hruzu z toho jak vse dopadne a rad bych pokud mozno eliminoval potencionalni moznosti ztraty penez. Podle smlouvy o smlouve budouci (jeste neni podepsana) ma vse probehnout takto:

    Splátka c. 3 ve výši 80 %, z aktuální obvyklé ceny (zastavitelné hodnoty) Bytu (vč. pozemku) po dokončení hrubé stavby domu a dokončení hrubých rozvodů elektřiny, vody a kanalizace v domě (mimo kompletace) stanovené oceněním vypracovaným podle metodiky úvěrující banky. Tato část kupní ceny bude uhrazena úvěrující bankou do 10 dnů po předložení návrhu na vklad zástavního práva úvěrující banky k rozestavěné bytové jednotce opatřeného razítkem podatelny katastrálního úřadu s přiděleným jednacím číslem.

    Splátka c. 4 ve výši zbývající nezaplacené části kupní ceny Bytu do 10 dnů po dokončení stavby, podání žádosti o její kolaudaci, uzavření kupní smlouvy v souladu s podmínkami uvedenými v této smlouvě a podání příslušného návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Tato část kupní ceny bude uhrazena úvěrující bankou do 10 dnů po předložení platné kupní smlouvy uzavřené v souladu s touto smlouvou a příslušného návrhu na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí opatřeného razítkem podatelny katastrálního úřadu s přiděleným jednacím číslem.

    Je takto specifikovana smlouva rozumna nebo pro je pro me nevyhodna ? Pravnik tvrdi ze to je bezne reseni. Ale ja bych nerad zjistil, ze napr. neprobehne navrh na vklad a ja presto budu muset platit hypoteku k necemu co napr nikdy nebude mozne zkolaudovat. Je nejake reseni, kde bych mel jistotu, ze neprijdu o vsechny vlozene penize a nebudu platit do konce zivota hypoteku aniz bych bydlel ?
    Diky za odpoved
    VAsek
    23. 9. 2004 16:29
  • Státní podpora hypoték

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně SFP hypotéky na pořízení starší nemovitosti pro žadatele do 36 let. Splňujeme kritéria, hypotéku jsme čerpali na zbudování půdní vestavby a rekonstrukci stávající starší části domu. Banka nám nechce přiznat státní podporu - údajně lze uplatnit pouze u KOUPĚ nikoliv výstavby. Jedná banka správně? Předem děkuji za odpověď. J.Cohlová
    20. 9. 2004 10:00
  • čerpání úvěru

    Mám následující dotaz: dle mých informací uvolní banka úvěr k čerpání po zaplombování nemovitosti na katastru. Co se stane, když katastr z nějakého důvodu zamítne zápis ? Jsem kupující a mým zájmem je, aby byl úvěr čerpán až po zapsání nemovitosti do katasru nemovitostí. Je to možné nějak ošetřit, třeba v kupní smlouvě ?
    Jana
    19. 9. 2004 21:32
  • podílové vlastnictví

    Chci si vzít hypotéku na vypořádání podílového vlastnictví bytu s mým bývalým manželem. V současné době jsem znovu vdaná, nicméně podíl je v mým výlučným vlastnictví. Chci, aby tomu tak bylo i s podílem který od bývalého manžela odkoupím. V bance mi řekli, že součástí kupní smlovy musí být zúžení SJM (pro odkupovanou část) s mým současným manželem. Další podmínkou je, aby se můj současný manžel stal ručitelem hypotéčního úvěru. Je to opravdu tak ? Proč, když hypotéku splácím ze svých prostředků (z pronájmu nemovitosti získané dědictvím) a jednalo by se o majetek v mém výlučném vlastnictví, musí vystupovat jako ručitel ? Je vůbec nutné provést zúžení SJM, nestačí pouze prohlášení manžela, že bere na vědomí a souhlasí s tím, že bude hypotéka splácena z mých prostředků ?
    19. 9. 2004 9:20
  • Kolaterální příjmy

    Rád bych se zeptal, jestli váš chlebodárce náhodou nemíní být první bankou na českém trhu, která nebude tupě vyhodnocovat příjmy dosažené v minulosti, ale příjmy kolaterální.
    Například podnikatelé provádějící daňovou optimalizaci, kteří vhodnou restrukturalizací výdajů mohou dosáhnout značných čistých příjmů. Nebo soukromníci co doplatí leasing či jiný úvěr, a tyto peníze jim měsíčně začnou zbývat disponibilní pro další závazek, i když je logicky neměli v čistém příjmu za loňský rok.
    17. 9. 2004 12:54
  • prokázání příjmů

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na prokázání čistého příjmu k získáni hypotéčního úvěru. Protože jsem v současné době osoba samostatně výdělečně činná, prokazuji příjem daňovým přiznáním za loňský rok. Část loňského roku jsem byl zaměstnán u firmy a podnikání jsem měl pouze jako vedlejší činnost. Letos jsem ukončil zaměstnanecký poměr a pouze podnikám. Chtěl bych se zeptat, zda se příjmy z obou činností sčítají a nebo se při určení čistého příjmu vychází pouze z příjmu z podnikání.
    Předem děkuji za odpověď. Pavlátka M.
    17. 9. 2004 0:04
  • Hypoteka a zivotni pojisteni

    Mám zájem si za dva roky vzit hypoteku na byt ve vysi zhruba 800000 na dobu 15 let. Financni poradce mi navrhl at si uz nyni uzavru zivotni kapitalove pojisteni na vysi i dobu podle hypoteky. Bance budu platit pouze uroky a dluh zaplatim za 15 let z pojistky. Pry budu platit mensi uroky a celkove to vyjde vyhodneji. Je to pravda a nebo se pouze snazi abych si koupil vice produktu a on mel vetsi provizi?
    zarma
    15. 9. 2004 8:23
  • Koupě bytu

    Dobrý den, můžete mi poradit, jak máme s manželkou postupovat, když se chceme z malého bytu, kde bydlíme, přestěhovat do většího? Jakmile si nějaký byt vybereme, majitel nás odmítne, protože nejsme schopni zaplatit v hotovosti. Potřebujeme nejdřív náš byt prodat (což nemůžeme udělat dopředu, protože do tohoto rizika se s dětmi pustit nemůžeme) a potom zaplatit nový byt. Existuje nějaký hypoteční produkt, který by nám pomohl? Žádnou nemovitost do zástavy ale v rodině nemáme...
    Odin
    14. 9. 2004 19:34
  • Konec fixačního období ... co potom?

    Dobrý den,
    mohl byste mi prosím odpovědět na následující otázky týkající se konce fixačního období?
    1. Pokud na konci fixačního období splatím část úvěru, mohu se rozhodnout, zda chci dále platit splátku v původní výši ale po kratší dobu, nebo případně zachovat dobu splácení a snížit výši splátek?
    2. Jakým způsobem se vypočítává nová úroková sazba na konci fixačního období? Je její výpočet nebo alespoň maximální nárůst uveden ve smlouvě? Může v praxi také klesnout?
    3. Přezkoumává banka při změně fixačního období bonitu klienta?
    Děkuji K.Suchá
    14. 9. 2004 7:09
  • Krátká nebo dlouhá fixace

    Četl jsem řadu rozdílných názorů na to, jestli je lepší kratší nebo delší fixace úroků hypotéky. Co byste doporučil vy?
    Roman
    13. 9. 2004 11:43
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).