Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli se dá obecně říct, zda je výhodnější hypotéka krytá životním pojištěním, nebo stavební spoření.
Děkuji.
Odpověď
Ve svém dotazu patrně narážíte na fakt, že tyto dva úvěry mají společné, že po určitou dobu ( u stavebního spoření) a nebo po celou dobu trvání úvěru (u kombinace hypotéky a kapitálového životního pojištění) platíte pouze úroky z vypůjčených peněz a místo umořování dluhu peníze spoříte (a ty se zhodnocují).
Pouze ve velmi malém procentu případů se vyplatí kombinace hypotéčního úvěru a kapitálového životního pojištění. Dá se o ní uvažovat v případě, že situace v rodině žadatele je přibližně taková: rodina odkázaná pouze na jeden příjem (určitě doporučíme životní pojištění toho, kdo příjem do rodiny nosí), kupuje si nemovitost, o které se dá předpokládat, že bude rodině vyhovovat pokud možno po celou dobu úvěru, žadatelovi příjmy jsou velice vysoké, platí vysoké daně, a tak se mu vyplatí odečítat si od základu daně co nejvyšší položky, a úvěr trvá minimálně do 60 let věku žadatele. Ale i v tomto případě se vyplatí počítat, zda by peníze jinak ukládané do kapitálového životního pojištění nebylo možné investovat výhodněji.
Uvědomne si, že v případě, že klient bude chtít nemovitost prodat a úvěr zaplatit, a nebo jenom úvěr mimořádně zaplatit, uhradí vždy celou výši úvěru, a peníze, které by jinak sloužily jako splátka, leží v pojišťovně. I z důvodu omezení možnosti reagovat na aktuální životní situaci klienta tento typ úvěru nemohu z praxe moc doporučit.
O úvěrech se více dozvíte v odpovědích na další dotazy.
Jindřich Koldovský
(Poradce pro hypotéky)