Vážený pane Černý, jak jste se jako OVB a jak pak zejména Vy osobně vypořádali s kauzou Helvag? Lidé přišli díky "radám" OVB o spoustu peněz a to jen proto, že jste si neprověřili dostatečně důvěryhodnost partnerů. Vaše firma se holedbá tím, že pracuje pouze s partnery, kteří jsou stabilní a dlouhou dobu na trhu. Proč ke kauze Helvag došlo a proč nyní strkáte před svými bývalými klienty hlavu do písku? Myslíte, že tím děláte dobré jméno finančnímu poradenství?
Odpověď
Dobrý den, děkuji za otázku. Ne že bych nějakou takovou dříve nebo později nečekal. :-) Obávám se však, že vaše informace jsou velmi zkreslené a zřejmě vycházejí z toho, co jste si mohl přečíst v některých z českých médií. Rád vám řeknu některá fakta i svůj osobní názor.
Máte pravdu, že Helvag nepatřil ke standardním partnerským společnostem OVB. Spolupráce s ním byla zahájena na základě rostoucí poptávky českých klientů po možnosti investování v zahraničí. Spolek Helvag Verein spravoval nemovitosti ve Švýcarsku, které byly spolufinancované předními německými bankami, které si nejprve pochopitelně nechaly provést důkladné ekonomické analýzy, což při rozhodování OVB hrálo velkou roli. Bohužel následně došlo k velmi jednoduché věci - vytunelování managmentem. Čelní představitelé Helvagu byli německým soudem odsouzeni pro trestný čin podvodu. Kriminální činnost však OVB těžko mohla předpokládat nebo dokonce jí zamezit, neboť auditorské zprávy renomovaných švýcarských auditorů až do roku 2001 konstatovaly řádný stav věcí a ani v nejmenším nezpochybňovaly postup managementu spolku.
Celý případ Helvag zkoumala zároveň Policie ČR, která vynesla jasný výrok, že se OVB ani žádná konkrétní osoba nedopustila jednání s úmyslem poškodit investory. Proto také odmítáme jakokouliv právní zodpovědnost. OVB dělala všechno proto, aby byl případ prošetřen a aby se podařilo získat alespoň část investic zpět. I proto měli naši klienti možnost bezplatně využít právních služeb renomované advokátní kanceláře.
Navíc všichni investoři byli ještě před podpisem smluv informováni o tom, že se nejdná o standardní investici, že není zaručena návratnost investované částky a bylo doporučeno investovat maximálně 10-20% svého investičního majetku.
To samozřejmě však nic nemění na faktu, že investoři skutečně o své peníze přišli. Já sám jedny takovéto klienty mám (začal jsem spolupracovat s OVB v roce 1999, kdy se Helvag v ČR rozjížděl), takže mám se vším velmi intenzívní zkušenost.
Je mi jasné, ač jsme žádnou ztrátu nezavinili, tak že jsme nejvíce "na ráně" a logicky klienti jsou naštvaní především na nás. Mě osobně celá situace velmi mrzí a také nám někdy komplikuje naše podnikání. Bohužel média jdou po senzacích a ne vždy po faktech.
Pavel M. Černý
(Poradce pro finanční poradenství)